Recenze

Sonos Arc Ultra recenze: luxusní soundbar, který přepisuje pravidla domácího kina

Když se objevil původní Sonos Arc, rázem si vydobyl pozici jednoho z nejlepších soundbarů na trhu. Jeho charakter utváří zásoba chytrých funkcí, skvělý zvukový projev a elegantní design, díky němuž snadno zapadne do každého interiéru. Nyní však přichází na scénu Sonos Arc Ultra, který staví na totožných základech a navrch přidává hned několik klíčových vylepšení. To z něj činí silnou bázi pro domácí kino a vstupenku do světa s prostorovým zvukem.

Celé je to ale mnohem složitější, respektive Sonos zde odvedl pořádný kus práce, který se sluší podrobněji rozebrat. Sonos Arc Ultra jsem v posledních týdnech testoval při sledování filmů, seriálů a poslechem hudby, a nyní podle mě nastává ta správná chvíle se podělit o své postřehy.

Decentní facelift

Původní Sonos Arc přinesl čistý a zároveň svěží design. Stejné kontury si zachovává také Sonos Arc Ultra, ovšem při bližším pohledu zjistíte, že je tu pár věcí jinak. Mírně se změnily také rozměry a osobně kvituji zejména sníženou výšku, díky čemuž se mi lépe vejde pod televizi. Aby bylo jasno, Sonos Arc Ultra je pořád solidní macek, s čímž je třeba dopředu počítat. Pokud máte televizi na stěně a pod ní volný stolek, jste v suchu. Jestli ovšem hodláte soundbar umístit pod televizi, raději si ověřte, zda se vám tam vejde.

Vlevo původní Sonos Arc, vpravo Sonos Arc Ultra. Díky nižšímu profilu se soundbar vejde pod televizory s nízkými podstavci.

Je to pouze můj subjektivní názor na věc, ale Sonos Arc Ultra (platí také pro Sonos Arc) má smysl pořizovat k televizorům s úhlopříčkou 55“ a větší. Pod čímkoliv menším bude vypadat nepřirozeně velký. Pokud tedy máte menší televizi, raději sáhněte po kompaktnější modelu Sonos Beam (recenze) či ještě menším Sonos Ray (recenze).

Tahle trubka nestárne

Design soundbaru lze popsat jako technicky-minimalistický, což má samo o sobě hned několik výhod. V prvé řadě jde o to, že jednoduché tvary nestárnou, takže i po letech se můžete spolehnout, že Sonos Arc Ultra bude vypadat pořád stejně dobře. Dalším benefitem trubkovité konstrukce je nenásilné splynutí s většinou interiérových stylů. Jednoduše řečeno, soundbar snadno zapadne prakticky do každého obýváku a ani po letech nebude vypadat jako relikvie z muzea audio techniky.

Sonos Arc Ultra je pořádný kus soundbaru (117,8 x 110,6 x 75 mm), který skvěle doplní televizory s větší úhlopříčkou (na fotografii je 65″ obrazovka)

Většinu plochy soundbaru tvoří perforovaný plášť, který na přední straně narušuje pouze decentní logo výrobce. Další důležitou částí je ovládací panel umístěný na horní části. Ten zahrnuje sérii dotykový tlačítek, přičemž všechny ovládací prvky jsou řešené stejně jako to známe z aktuálních modelů Era 300, Era 100 či Sonos Move 2 (recenze).

Konektivita bez(drátových) hranic

Soundbar se připojuje k televizoru prostřednictvím HDMI (eARC) rozhraní, které najdete na zadní straně. V jeho těsné blízkosti se dále nachází ještě port RJ45 a fyzický vypínač mikrofonů, který je natvrdo odpojí od napájení. Na tomto poněkud skrytém místě najdeme také tlačítko Bluetooth pro spuštění párovacího režimu. Osobně si však troufám tvrdit, že zejména pokud patříte mezi majitele Apple ekosystému, tak přítomnost Bluetooth zřejmě tolik neoceníte díky mnohem pohodlnějšímu řešení v podobě AirPlay 2 či přístupu z mobilní aplikace.

Soundbar a subwoofer v jednom

Zatímco navenek působí Arc Ultra podobně jako jeho starší předchůdce, vnitřní architektura je zbrusu nová a skýtá nejedno delikátní řešení. V prvé řadě je třeba zdůraznit, že jde o systém 9.1.4, což samo o sobě představuje zajímavé unikum. Uvnitř soundbaru se totiž ukrývá devět předních a čtyři horní kanály, které doplňuje subwoofer. Ano čtete správně, uvnitř soundbaru se nachází samostatný subwoofer s technologií Sound Motion.

zdroj: Sonos

Pohled na vnitřní uspořádání měničů (9.1.4) v Sonos Arc Ultra

Jde o exkluzivní technologii Sonosu, která využívá speciální reproduktor s dvěma protiběžnými membránami a kvartetem lineárních motorů. Hodně zjednodušeně řečeno jde o řešení, které Sonosu umožnilo vyrobit dostatečně tenký a výkonný woofer, který se vejde do těla soundbaru.

Sonos Sound Motion
zdroj: Sonos | Sonos Sound Motion

Přítomnost subwooferu má tu výhodu, že zbytek měničů se může lépe soustředit na ostatní pásma a nemusí se nezatěžovat hlubokým tóny. Díky tomu pak Sonos mohl integrovat větší počet výškových reproduktorů a lépe si vyhrát s prostorovým podáním.

Dolby Atmos v plné parádě

Jelikož doma mám původní Sonos Arc, byl jsem od uvedení Arc Ultra zvědavý na rozdíl mezi oběma soundbary. Jako první jsem si okamžitě všiml mnohem zřetelnějších dialogů. O poznání lépe jsou na tom také výšky a středy, což přispívá k lepšímu dojmu při sledování filmů i poslechu hudby.

Díky Sound Motion tu navíc dostanete mnohem hutnější porci basů, a v celkovém sumáři to soundbaru naděluje příjemně plnou a vyrovnanou charakteristiku. Upřímně si troufám tvrdit, že většina uživatelů si tak bohatě vystačí se samotným soundbarem bez dedikovaného subwooferu či zadních reproduktorů.

Během sledování Dolby Atmos obsahu jsem měl pocit, že Arc Ultra dokáže lépe vykreslit prostor, který působí širším dojmem. Odrazy o strop samozřejmě nedokážou zastoupit efektové reproduktory za hlavou, ale i tak odvádí horní kanály překvapivě dobrou službu. Důležité je v tomto bodě dodat, že abyste ze Sonos Arc Ultra vymáčkli maximum, je dobré provést akustickou kalibraci pomocí funkce TruePlay.

Jedna mobilní aplikace vládne všem

Ladění TruePlay je dostupné skrze mobilní aplikaci Sonos. Na výběr máte ze dvou režimů – Rychlé ladění a Pokročilé ladění využívající mikrofony v iPhonu. Pokud máte smartphone s Androidem, budete si muset vystačit „pouze“ s režimem rychlého ladění. Na druhou stranu rozdíl mezi oběma režimy není nikterak dramatický, respektive na vlastní uši jsem si nevšiml výraznějšího rozdílu.

Samotná mobilní aplikace pak nabízí ještě další možnosti nastavení včetně úpravy ekvalizéru, napojení na hlasové asistenty, zvýraznění dialogů, propojení s ostatními reproduktory a další funkce typické pro Sonos soundbary a celý ekosystém.

Část věnovaná nastavení soundbaru je přehledná a najít zde všechny dostupné funkce je otázkou několika málo kliknutí. Minimálně za vyzkoušení stojí i hlasový asistent Sonos Voice Control. Jeho hlavní výhodou je to, že běží na samotném zařízení a nevyžaduje připojení k internetu. S jeho pomocí můžete ovládat všechny reproduktory v domácnosti včetně nastavení různých režimů, časovačů, skupin či přehrávání hudby z napojených služeb.

Sonos Arc Ultra: komu udělá největší radost?

Pokud máte doma původní Sonos Arc a jeho projev vás vyloženě neuráží, tak přecházet na Arc Ultra nedává moc velký smysl. Jestli ovšem patříte mezi majitele menšího Beam či Ray a chcete něco lepšího, tak Arc Ultra vás pošle do úplně jiného vesmíru.

Sonos Arc Ultra je pak ideální volbou pro všechny, kteří ještě žádný soundbar nemají a chtějí zkrátka to nejlepší dostupné řešení. Hlavní benefitem je integrovaný subwoofer, a na to navazující široké pokrytí frekvenčního rozsahu. A když k tomu ještě pořídíte dvojici Era 100, získáte naprosto špičkový Dolby Atmos systém pro vaše domácí kino.

Další významnou devizou je snadné rozšíření schopností pořízením dalších reproduktorů ze stejné stáje. Ostatně s tím Sonos tak trochu počítá, jelikož stejně jako v případě Applu platí, že čím více máte zařízení, tím lepšího zážitku se vám dostane.

Navíc Sonos soundbary obecně lze vnímat také jako užitečný SmartHome doplněk, který můžete využít nejen při poslechu hudby či sledování filmů, ale díky integraci Amazon Alexa s ním můžete ovládat chytrou domácnost z pohodlí gauče. A věřte mi, že tohle je funkce, kterou si velmi rychle oblíbí celá rodina.


Sonos Sub 4: když máte dalších dvacet tisíc na subwoofer

Společně se soundbarem jsem dostal možnost otestovat také další iteraci subwooferu Sonos Sub 4. Ten používá stejnou konstrukci jako předešlé generace. A upřímně se není ani čemu divit. Koncepce protiběžných měničů se Sonosu dlouhodobě osvědčila, takže nedávalo smysl na tom něco měnit. Výrobce se proto zaměřil na zbylou elektroniku a materiály. Sonos Sub 4 se tak může nově pochlubit podporou Wi-Fi 6 a poloviční spotřebou elektřiny v pohotovostním stavu. Součástí výbavy je také výkonnější čipset, upravený tvar bassreflexů a plasty v matnou povrchovou úpravou.

Přímé porovnání s předchozí generací sice nemám, ale jedno vám můžu sdělit zcela přesně. Výkon v reprodukci nízkých tónů je bezprecedentní a zážitek ze sledování blockbusterů s Dolby Atmos stopou to posílá do úplně jiné dimenze. To samé platí také při poslechu hudby, kdy jsem se Sub 4 dokázal „rozvlnit“ celý náš dům. Zároveň vás ale musím upozornit na jednu věc. Jakmile si totiž jednou vyzkoušíte kombo Sub 4 se Sonos soundbarem, chytnete se do pasti, ze které není úniku. Pocit z domácího kina bez subwooferu pak budete mít stejně poloviční, jako z vegetariánského hamburgeru. Vypadá stejně, zasytí vás, ale bez masa to prostě není ta pravá Amerika.

Sonos Arc Ultra

9.1

Zpracování

9.5/10

Kvalita zvuku

9.0/10

Konektivita

9.0/10

Chytré funkce

9.0/10

Plusy

  • Podpora Dolby Atmos
  • Sound Motion (subwoofer)
  • Zřetelnost dialogů
  • Plný a bohatý zvuk
  • Sonos ekosystém

Mínusy

  • Pro někoho vyšší cena
  • Hůře dostupné tlačítko Bluetooth

Richard Streit

Pisálek, fanoušek mobilní a výpočetní techniky. Vyznává a aktivně provozuje adrenalinové sporty. Mezi další zájmy patří cestování, rodina, elektronická hudba, příroda a moderní technologie.

Doporučené články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button