Recenze

Recenze Sonos Ray: velký zvuk v malém těle

Společnost Sonos patří dlouhodobě mezi absolutní špičku na poli spotřebitelské audio techniky. A vlastně se není ani čemu divit. Pro reproduktory od této značky se stalo nepsaným pravidlem, že vždy dostanete ty nejmodernější technologie, brilantní zvuk a to vše zabalené do úhledného kabátku. Když se ovšem nedávno objevil nový soundbar Sonos Ray, odbornou veřejnost to vcelku zaskočilo.

Již od minulého roku se internetem šířily zvěsti, že Sonos chystá další novinku. Jednu chvíli to dokonce vypadalo, že na spadnutí jsou bezdrátová sluchátka, ovšem nakonec jsme se dočkali kompaktního soundbaru, který téměř nikdo nečekal. Sonos Ray představuje nejmenší a zároveň také nejdostupnější soundbar v portfoliu kalifornského výrobce. Jak hraje, kde jsou jeho největší klady, zápory a komu udělá nejlepší službu? Na to se podíváme na následujících řádcích.

Proč nemá HMDI?

V úvodu jsem zmínil, že Sonos Ray je kompaktní soundbar, čemuž odpovídají jeho fyzické proporce – 55,9 x 95 x 71 milimetrů. Díky tomu se snadno vejde pod každou televizi či monitor. Vnější plášť tvoří plastová konstrukce, která působí bytelně a svým vzhledem jasně odkazuje, že patří do stáje Sonosu. Jde především o typické designové prvky v podobě decentního loga na čelní straně a trojici senzorových tlačítek pro základní ovládání přehrávače.

Sonos Ray recenze
Foto: CeskyMac.cz (autor: Richard Streit)

Pohled na zadní stranu odhaluje portovou výbavu, která zahrnuje vstup pro napájení, ethernet a optický výstup. Na rozdíl od dražších sourozenců Beam a Arc zde nenajdete HDMI, což může řadu uživatelů překvapit. Výrobce vysvětluje absenci HDMI tím, že Sonos Ray míří primárně na uživatele, kteří budou chtít soundbar připojit k počítači nebo herní konzoli.

Na zadní straně HDMI nehledejte, výrobce zde vsadil na optiku (optický kabel je součástí balení)

Pokud se Sonos Ray rozhodnete připojit k televizi, tak jistě oceníte také integrovaný IR port, takže hlasitost můžete ovládat pomocí ovladače od televizoru. Jedním dechem je však nutné dodat, že pokud máte k televizi dálkové ovládání s Bluetooth, nebude vám fungovat.

Sonos Ray recenze

Všimli jste si, že slovo “SONOS” je palindrom, respektive jej lze přečíst v libovolném směru (zleva doprava či zprava doleva)?

Kde mu to bude hrát nejlépe?

Než se dostanu k tomu, jak Sonos Ray hraje, je třeba si ujasnit ještě pár věcí. Pokud máte televizi s úhlopříčkou větší než 55 palců, rovnou Ray přeskočte a raději sáhněte po větším a lépe vybaveném Sonos Beam (recenze). Nejde o to, že byste nezískali lepší zvuk, ten rozhodně dostanete, ale díky kompaktním rozměrům byste neměli tak dobrý pocit ze sterea.

Za další se doporučuji zamyslet na velikostí prostoru, kam chcete soundbar umístit. Sonos Ray se totiž skvěle hodí do menších obýváků a pokojů, jako jsou ložnice či pracovny. Nejlépe mu bude v místnostech s výměrou do přibližně třiceti metrů čtverečních, které dokáže naplnit solidně hutným zvukem.

Sonos Ray recenze
Foto: CeskyMac.cz (autor: Richard Streit)

U obou výše zmíněných doporučeních vycházím z vlastní zkušenosti. Když mi Sonos Ray dorazil, nejprve jsem ho umístil do obýváku, kde se ovšem velmi rychle ukázalo, že tato místnost je na něj příliš velká. V testování jsem se proto rozhodl pokračovat u sebe ve studiu, respektive jsem jej umístil pod monitor počítače, kde se cítil jako ryba ve vodě.

Zvukový přednes: popere se vším, co do něj pustíte

Na otázku, jak vlastně Sonos Ray zní, by šlo odpovědět celkem jednoduše; je to Sonos, takže hraje skvěle, a to bez rozdílu, jestli přes něj posloucháte hudbu nebo sledujete filmy. Za perforovanou přední částí se nachází dva středobasové měniče, které doplňuje dvojice výškových reproduktorů a bassreflexy pro zvýraznění basů. Jelikož jsou všechny měniče nasměřovány dopředu, nepočítá se tu s odrazy od stěn. Prostorový efekt tu sice dostanete, ale s ohledem na rozměry soundbaru není tak výrazný jako u větší sourozenců. Z toho důvodu si také stojím za tím, že Ray udělá nejlepší službu u menších televizorů nebo jako audio k počítači. Ostatně tak jsem ho také používal a popravdě si už nedokážu představit lepší řešení.

Sonos Ray recenze
Foto: CeskyMac.cz (autor: Richard Streit)

Pokud jde o zvukový přednes, tak na poměry dané kategorie dostanete opravdu parádní zvuk. Velmi dobře si Ray vede při sledování filmů, kde oceníte zřetelné dialogy, s čímž mají často problémy i mnohem větší a dražší konkurenti. Špatně si soundbar nepočíná ani u efektů, které u vás sice nevyvolají dojem padajícího letadla, ale za to se velmi důstojně dokáže poprat s dramatickými přechody mezi různými typy scén.

Přestože Sonos Ray spadá do kategorie soundbarů, osobně jej spíše vnímám jako bezdrátový reproduktor. V tomto režimu jsem jej používal nejčastěji. Díky preciznímu naladění na něm zní skvěle téměř všechny žánry. Pochválit musím zejména střední pásmo, ve kterém Ray podává nadprůměrné výsledky. Příjemně mě překvapily také výšky, které dokážou zprostředkovat nečekané množství detailů a obecně lze hovořit o dospělém zvuku, který byste od tak malého reproduktoru na první pohled rozhodně nečekali.

Hlasem mu neporučíte

Stejně jako ostatní reproduktory Sonos, také Ray můžete ovládat přes mobilní aplikaci a začlenit jej do skvěle navrženého ekosystému. Využít lze propracovaný multiroom a další funkce, jako je například ekvalizér, zvýraznění dialogů, noční režim či napojení na nejrůznější streamovací služby. Opomenout nelze ani funkci TruePlay, kdy soundbar za pomoci mikrofonů v iPhonu zanalyzuje akustiku vaší místnosti a podle toho upraví charakteristiku zvuku.

Sonos Ray recenze
Foto: CeskyMac.cz (autor: Richard Streit)

Reproduktory Sonos jsou povětšinou vybavené mikrofony, které zde ovšem nenajdete. Na to přímo navazuje absence možnosti napojení na hlasové asistenty, což osobně považuji za největší negativum. Na druhou stranu ne všichni holdují hlasovému ovládání a někdo to naopak může považovat dokonce za benefit.

Komu udělá nejlepší službu?

Když shrnu moje osobní pocity z testování, tak se nemůžu ubránit dojmu, že Sonos Ray je zařízení stojící na pomezí dvou různých kategorií. Kromě tradiční role soundbaru se na něj dívám také jako na velmi zajímavý bezdrátových reproduktor. Díky podpoře AirPlay 2 se k němu snadno připojíte z iPhonu, iPadu či Macu. Naprosto skvěle se tak hodí k počítači, kde funguje přímo skvěle a troufám si tvrdit, že zde udělá mnohem lepší službu než v obýváku. Jako základ domácího kina poslouží také dobře, jen je třeba brát v potaz skutečnost, že větší místnosti nemusí ozvučit tak kvalitně jako například větší Beam. Díky optickému vstupu se přímo nabízí, abyste jej připojili k herní konzoli a tím si zpříjemnili řádění ve virtuálních světech.

Sonos Ray recenze
Foto: CeskyMac.cz (autor: Richard Streit)

Po stránce zvuku je tu těžké cokoli vytknout, tady inženýři Sonosu opět odvedli špičkovou práci. Sonos Ray naplno využívá všech výhod ekosystému, takže pokud už máte doma jiné reproduktory se stejným logem, a hledáte například vhodný soundbar k druhé televizi, jde o ideální volbu.

Sonos Ray

8.2

Design & zpracování

8.0/10

Kvalita zvuku

9.0/10

Konektivita

7.5/10

Výbava & funkce

8.5/10

Cena

8.0/10

Plusy

  • Kvalitní zvuk
  • Multiroom
  • AirPlay 2
  • Povedená aplikace
  • Vhodný pro filmy i hudbu

Mínusy

  • Chybí podpora hlasových asistentů
  • Nemá HDMI

Richard Streit

Pisálek, fanoušek mobilní a výpočetní techniky. Vyznává a aktivně provozuje adrenalinové sporty. Mezi další zájmy patří cestování, rodina, elektronická hudba, příroda a moderní technologie.

Doporučené články

4 Komentáře

  1. Že nemá HDMI chápu, ale mikrofony už ne. Máme doma Beam a mít možnost si hlasem upravit osvětlení a přitom nehnout ani prstem je opravdu komfortní. Jak je na tom Ray v porovnání s Beam z pohledu kvality zvuku?

    1. Absence mikrofonů mě také mrzí, ale zase chápu výrobce, že pak by Ray hodně konkuroval modelu Beam. Když porovnám Beam a Ray, tak zvukově samozřejmě vyhrává Beam. V jeho prospěch hraje lepší podání prostoru, které je nejvíce znát při sledování filmů.

  2. Jako repro k Macu fajn nápad. K televizi bych rozhodne bral radsi neco s Dolby Atmos. Sonos mam rad a taky jsem misto Ray cekal sluchatka. Nekde jsem cetl, ze chystají ji menší verzi subwooferu. Nevite o nem neco?

  3. Pohled na zadní stranu odhaluje portovou výbavu, která zahrnuje vstup pro napájení, ethernet a optický výstup.
    Díky optickému vstupu se přímo nabízí, abyste jej připojili k herní konzoli a tím si zpříjemnili řádění ve virtuálních světech.

    Aha, nějaký optický vstupu výstup, asi nějaká kosmická novinka.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button