Novinky

První testy ukázaly, že nejlevnější iPad s dva roky starým procesorem je stejně výkonný jako MacBook Air 2020

Kromě nového iPadu Air jsme se nedávno dočkali také dalšího iPadu – nejlevnějšího tabletu z dílny Applu. V pořadí již osmá generace vypadá na první a vlastně i druhý pohled stejně jako ta předešlá. Pořád jde o ten samý design s typickým domovským tlačítkem kombinující čtečku otisků.

Všechna vylepšení se odehrála výhradně pod kapotou, kam se nastěhovala nová střeva. Hnací jednotkou se stal čipset A12 Bionic s šestijádrovým procesorem a 3GB operační pamětí. A jelikož Apple již začal s doručováním prvních objednávek, první uživatelé se rozhodli svůj nový iPad otestovat v aplikaci Geekbench. Výsledky syntetických testů pak ukázaly poměrně zajímavé hodnoty.

Zdroj: Twitter (Harris Craycraft)

Nový iPad 2020 dosáhl v singlecore testu na 4793 bodů, respektive 9731 bodů v multicore. V porovnání se sedmou generací iPadu tak jde o citelný nárůst výkonu. Mnohem zajímavější je ovšem jiné srovnání.

Osobně jsem byl zvědavý, jak si iPad povede v porovnání se stolními počítači. Apple nám přeci již nějakou dobu vtlouká do hlavy, že iPad je váš další počítač. Rozhodl jsem se tedy podívat do tabulky výsledků benchmarku Geekbench a vyhledal si MacBook Air 2020.

iPad 2020 vs. MacBook Air 2020

Do porovnání jsem zařadil poslední nahraný výsledek z 16. září. Testovaný stroj byl vybaven dvoujádrovým procesorem Intel Core-i3 a 8 GB operační paměti. A výsledek? Rozhodně překvapující. Základní varianta MacBooku Air dosahuje prakticky stejného výsledku jako nejlevnější iPad. Tím to ale ani zdaleka nekončí. Je nutné dodat ještě jednu věc. Čipset A12 Bionic je totiž dva roky starý návrh, který se poprvé objevil v iPhonu Xs (Max). Jde tak o dva roky starý návrh, který si musí navíc vystačit s ani ne poloviční operační pamětí.

Zdroj: Geekbench

Jde tak o skvělou ukázku toho, jak navrch mají vlastní návrhy ARM čipsetů od Applu před plnotučnými procesory x86 od Intelu. Při pohledu na srovnání pak člověku velmi rychle dojde, proč se Apple rozhodl zavřít dveře Intelu.

Richard Streit

Pisálek, fanoušek mobilní a výpočetní techniky. Vyznává a aktivně provozuje adrenalinové sporty. Mezi další zájmy patří cestování, rodina, elektronická hudba, příroda a moderní technologie.

Doporučené články

4 Komentáře

  1. aipad air s i3 procesorem je opravdu výkonnostní lowend použitelný jen na email a web… to není divu, že i dva roky starý ARM od apple se mu vyrovná .. zajímavější bude srovnání i5 nebo i7 s novým ARM v noteboocích

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button