Novinky

Přijde Tesla o titul průkopníka alternativy? Hyperion představí vodíkový supersport s maximálkou 350 km/h

Hitem automobilismu posledních let jsou jistě elektromobily. Nemalou zásluhu na této módě nese zakladatel Tesly Elon Musk. Pravdou ale zůstává, že ekologický aspekt elektromobility je stále poměrně kontroverzní. Je totiž rozdíl, zda elektromobil provozujete v ekologickém Norsku, které elektřinu získává z obnovitelných zdrojů nebo v Polsku, jež je závislé na uhlí. Neopomenout nesmíme ani ekologickou spotu vzniklou v důsledku těžby a výroby baterií. Mnohem nenápadněji se ovšem už roky vyvíjí další koncept automobilismu. Tím je vodík.

Ani ten zatím není stoprocentně čistým zdrojem, představuje ovšem velmi nadějnou alternativu. A že i auto na vodík může být zajímavé, ukáže zanedlouho značka Hyperion. Zkonstruovala totiž automobil s označením XP-1. Mělo by jít o superauto a maximální rychlostí až 350 kilometrů za hodinu, které chce světu ukázat, že alternativní pohon nemusí znamenat jen těžké baterie a dlouhé nabíjení. Dojezd by měl být za hranicí tisíce mil, tedy více než 1600 kilometrů. To je hodnota, které elektromobily mohou zatím jen stěží konkurovat. Zrychlení z 0 na 100 by pak mělo být dosaženo za 2,2 vteřiny.

TikTok je krůček od celosvětového zákazu. Donald Trump má v rukou silný trumf, s nímž může aplikaci poslat ke dnu

Kalifornská značka Hyperion chce světu ukázat, že tou správnou cestou je vodík. Společnost má tři divize: Engine, Motors a Aerospace. Vodík tak neprosazuje jen v automobilismu. Věří v jeho mnohem širší uplatnění. Auta poháněná vodíkem jsou v podstatě také elektromobily. Místo neustálého převážení těžkých baterií jsou však podobné vozy vybaveny palivovými články, které v energii přetvářejí vodík. Odpadním produktem tohoto procesu je pak jen vodní pára. Ne zcela ekologické je ovšem samotné získávání vodíku. Předpokládá se ovšem, že v technologický pokrok v blízké budoucnosti pomůže objevit cesty, jak vodík získávát co nejčistěji.

Zdroj
Engadget

Michal Benatzky

Vystudovaný novinář, který uvízl ve sféře marketingu. Kromě toho i hrdý redaktor ceskymac.cz. Nejraději píše o technologiích, chytrých vychytávkách a občas i o ekonomice a kryptoměnách. V létě kolo, v zimě lyže.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Back to top button