Články

Před lety vytvořil první iPhone, nyní chce vyvinout smartphone poháněný umělou inteligencí od OpenAI

Bývalý designér společnosti Apple, Jony Ive a Sam Altman ze společnosti OpenAI údajně vedou pokročilá jednání s firmou SoftBank o založení podniku v hodnotě jedné miliardy dolarů. Jejich společným cílem je vytvořit “iPhone s umělou inteligencí“.

Podle redakce Financial Times chce Altman, aby Jony Ive, respektive jeho designové studio LoveFrom pomohlo vyvinout první spotřebitelské zařízení založené na jazykovém modelu ChatGPT. Zpráva dále uvádí, že Altman a Ive pořádají v San Franciscu kreativní jednání o tom, jak by takový produkt měl vypadat.

Všechny zúčastněné strany doufají, že se jim podaří vytvořit přirozeně intuitivní uživatelské rozhraní pro interakci s umělou inteligencí, podobně jako se to povedlo první iPhonu. Apple tehdy naplno využil potenciál dotykových obrazovek a zároveň ukázal možnosti využití mobilního internetu.

Proces identifikace designu má být v rané fázi vývoje, a na stole má ležet mnoho různých nápadů a myšlenek. Do společných diskuzí se zapojil dokonce samotný Masayoshi Son, zakladatel a CEO společnosti Softbank, který v projektu vidí obrovskou příležitost. Son údajně navrhl, aby využili služeb britského návrháře čipů ARM, kde mimochodem jeho japonský konglomerát drží 90% podíl.

Jony Ive je znepokojen tím, jak používáme smartphony

Jony Ive má být znepokojen tím, jakým stylem používáme chytré telefony, respektive rád by vytvořil zcela nový způsob interakce s počítačem, který je méně závislý na práci s obrazovkou. Přestože mají diskuze vážný charakter, zatím nepadla žádná konkrétní dohoda. Lidé obeznámení s celou situací dodávají, že na oficiální oznámení si zřejmě budeme muset počkat několik měsíců. Z toho zároveň plyne, že uvedení finálního zařízení se neodehraje dříve jak za několik následujících let.

Je tedy otázkou, jak bude v tu dobu vypadat iPhone a zda vůbec půjde o stěžejní produktu Applu. Příští rok má přijít na trh AR/VR headset Vision Pro, který má nakročen k tomu, aby zásadním stylem změnil způsob vnímání výpočetní elektroniky. Za předpokladu, že uživatelé tento produkt přijmou a Apple začne prodávat cenově dostupnější varianty náhlavních souprav, vůbec bych se nedivil, kdyby smartphony, tak jak je známe dnes, ztratily na své atraktivitě.

Od iPhonů do vesmíru. Jony Ive navrhl pečeť k vesmírnému projektu pro britského krále Karla III.

Jony Ive opustil Apple v roce 2019 a zároveň založil designové studio LoveFrom. Do firmy přijal hned několik bývalých kolegů, kteří s ním dříve spolupracovali. Ive patřil dlouhá léta mezi klíčové postavy společnosti Apple. Stál u zrodu řady ikonických produktů, mezi které patří například iMac G3, iPod, iPad či Apple Watch.

Richard Streit

Pisálek, fanoušek mobilní a výpočetní techniky. Vyznává a aktivně provozuje adrenalinové sporty. Mezi další zájmy patří cestování, rodina, elektronická hudba, příroda a moderní technologie.

Doporučené články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button