AktualityiOSNovinkyOkénko do minulostiZ historie Apple

Jony Ive: Britský rytíř ve službách počítačového impéria

V novém seriálu na serveru Ceskymac.cz vám každou neděli přineseme článek o jednom z klíčových můžů a žen společnosti Apple. V pilotním díle se zaměříme na jednoho britského gentlemana, který stojí za designem všeho, co se dnes pod značkou nakousnutého jablka prodává. Řeč je o třetím muži celé hierarchie Applu, generálnímu řediteli designu Jonahtanu “Jony” Ivovi. Člověk, který svůj perfekcionalismus shrnul větou: “Dobré je úhlavní nepřítel skvělého“.

Sir Jonathan Ive je člověk, kterého můžete vidět v propagačních videích Applu. Vždy v šedém tričku zapáleně a s nenapodobitelným přízvukem rodilého Londýňana vypráví o produktech, které sám navrhl. Tento klíčový muž celé společnosti stojí za designem iMacu, MacBooku, Ipad Air, iPodu, iPhonu ale také i operačního systému iOS. V květnu tohoto roku byl povýšen na pozici “Chief Design Officer”. Do češtiny můžeme tento post krkolomně přeložit jako generální ředitel designu. Do té doby zastával pozici viceprezidenta přes design. Jeho poslední slovo v oblasti desingu produktů napříč celou společností tak zůstává.

https://www.youtube.com/watch?v=7h5_eLcsHAY

Jony se narodil v Londýnském Chingfordu 27. února 1967. Během studií jej uchvátila auta, později zjistil, že v přímo v Londýně má možnost studovat design automobilů na Royal College of Art. Podle jeho slov ale zanedlouho přišlo obrovské zklamání, když ve škole uviděl třídu plnou studentů, kteří při kreslení dělali “brrrmm brrmm“. A tak se mladý Ive rozhodl studovat Polytechniku v Newcastelu. Už jeho studentské práce se dočkaly vystavení v Londýnském Design Muzeum. Titul nadějný designér obdržel v roce 1989.

jony ive

Jedna z agentur ve které Ive po škole působil spolupracovala s firmou Apple. Rozmáhající se počítačová firma měla zájem Jonyho zaměstnat. Jonathan Ive se stal zaměstnancem společnosti Apple v roce 1992. Dva roky po tom, co Apple učinil první nabídku. Jeho kariéra tak mohla začít. Těsně před návratem Steva Jobse do firmy, kterou byl před dvanácti lety nucen opustit, uvažoval, že se z Kalifornie stáhne a se svou manželkou se odstěhuje zpět do Velké Británie. Zůstat ho přiměla až řeč staronového šéfa Jobse. Ive tato slova zopakoval ve své životopisné knize: “Vzpomínám si velmi jasně, jak Steve prohlásil, že naším cílem není jen vydělávat peníze, ale také vyrábět skvělé produkty”. Ihned tedy pochopil, že pod novým vedením se bude firma ubírat úplně novým směrem. Proto se rozhodl zůstat. A udělal dobře, se Stevem Jobsem se stali velkými přáteli a v roce 1997 už vycházející hvězda seděla v křesle viceprezidenta pro design. Když v roce 2004 ležel Jobs v nemocnici po první operaci, zavolal si k sobě dva lidi. Jedním byla samozřejmě jeho manželka, druhým potom Jony Ive. Říká se, že jejich přátelství výrazně ovlivnilo vzhled iPhonů a iPadů.

jonandsteve

Loni v rozhovoru pro časopis Time řekl: “Doufám, že moje nejlepší práce teprve příjde.” Dále uvedl, že by chtěl být pamatován spíš jako tvůrce produktů, než jako designér. Možnost, jak by nám mohl ukázat opravdu to nejlepší se mu naskytla, když byl tento květen povýšen na pozici nejvyššího šéfa desingu. Spolu s CEO Timem Cookem a CFO (finanční ředitel) Luco Maestrim jsou jediní tři lidé v celé společnosti, kteří používají prestižní tří písmenné označení začínající písmenem C. Podle svých slov by se nadále chtěl více věnovat vzhledu Apple Storů a jeho velkou životní kapitolou by se také měl stát kampus Apple.

Potvrzením jeho veleúspěšné kariéry může být udělení rytířského titulu z rukou britské královny. Proto má právo používat titul Sir. Už dvacet osm let je ženatý a vychoval dvojčata. Novinářské pozornosti se obvykle vyhýbá a své soukromí si velmi hlídá. Když už se někomu podaří si s ním domluvit rozhovor, velmi nerad odpovídá na otázky o Stevovi Jobsovi. Podle jeho slov je zvláštní a těžké mluvit o smrti svého nejbližšího přítele.

Michal Benatzky

Vystudovaný novinář, který uvízl ve sféře marketingu. Kromě toho i hrdý redaktor ceskymac.cz. Nejraději píše o technologiích, chytrých vychytávkách a občas i o ekonomice a kryptoměnách. V létě kolo, v zimě lyže.

Doporučené články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button