Tim Cook: Muž, který vystoupil ze stínu svého bývalého šéfa
Co má společného Forrest Gump a generální ředitel počítačového gigantu Apple? A co vedlo jednu z největších managerských celebrit k otevřenému přiznání své sexuální orientace? Nejen to se dozvíte v dalším díle našeho seriálu o klíčových postavách v pozadí i popředí společnosti Apple. Po delší prázdninové odmlce si tento týden zmapujeme cestu na úplný vrchol nejcennější značky světa. Cestu člověka, který o sobě řekl, že být gayem je jeden z jeho největších darů.
Timothy D. Cook je člověk, který snad nemohl být uvržen do horší managerské pozice. Po smrti až mýtického průkopníka počítačového světa Steva Jobse prorokovali mnozí jeho firmě úpadek a v horším případě dokonce konec. Mělo se za to, že bez vizionářského vůdce a tím způsobené absence nových a inovativních nápadů už Apple nebude schopen vévodit světu počítačových technologií. Jenže jak všichni víme, opak je pravdou, Apple je v současné době nejhodnotnější značkou světa vykazující astronomické zisky. Ostatně, její ziskovost a umění prodat své výrobky za značné částky mohou ostatní výrobci jen tiše závidět. Stejně tomu je i v případě inovací a nových produktů. Apple jede jako rozjetý vlak. A málokdo se bude divit, když za pár let bude světu opravdu představen automobil s nakousnutých jablkem ve znaku. Na všech těchto úspěších nese svou nespornou zásluhu CEO společnosti Tim Cook, který se otěží chytl opravdu ve velkém stylu.
Tim se narodil do rodiny přístavního dělníka a ženy v domácnosti 1. listopadu 1960 ve městě Mobile, stát Alabama. Pokud vám název tohoto města něco říká, nejste na omylu. Z Mobile totiž pocházel také jeden z minoritních akcionářů “nějaké nové firmy přes ovoce” a úspěšný sportovec Forrest Gump. Almou Mater mu je Auburn University v jeho rodné Alabamě, kde v roce 1982 získal bakalářský titul z průmyslového inženýrství. Ve studiích potom pokračoval na soukromé Dukeově univerzitě v Severní Karolíně. Zde se o šest let později dočkal magisterského titulu.
Již během studií ekonomického zaměření se začal zajímat o počítačový průmysl. Svou kariéru zahájil u tehdejšího úhlavního nepřítele Applu, firmy IBM, kde strávil 12 let. Půlrok si také odkroutil ve společnosti Compaq. Do Applu nastoupil krátce po Jobsově návratu. To se psal rok 1998 a 38letý Cook naskočil rovnou na pozici provozního viceprezidenta. Apple v té době neprocházel šťastným obdobím. “Myslím že všichni v Applu jsme soutěživí, myslím, že soutěživost je to, co nás dělá lepšími.” Zaznělo od čerstvého viceprezidenta v reakci na problémy společnosti, do které se po několika letech vrátil její propuštěný zakladatel. Tim Cook byl sám osobně tak soutěživý, že byl o 4 roky později jmenován výkonným viceprezidentem pro celosvětový prodej a provoz. V roce 2007 potom opět povýšil. Tentokrát na pozici provozního ředitele. Odtud už to byl jen kousek na absolutní vrchol.
Post generálního ředitele si poprvé osahal již v letech 2004, 2009 a 2011, kdy byl Steve Jobs kvůli operacím indisponován. Naplno se jednoho z nejvyšších postů, kterého lze ve světovém byznyse dosáhnout ujal po smrti Jobse v roce 2011.
„Když jsem viděl, kolik dětí je šikanováno ve škole a dokonce odmítáno vlastními rodiči, cítil jsem obrovskou zodpovědnost tento krok udělat. Pro lidi kolem mě to žádně překvapení nebylo. Toto odráží také celou filofozii společnosti Apple, chceme opustit svět lepší, než když jsme ho poznali.“ řekl nedávno pan Cook v talkshow Stephena Colberta, necelý rok po tom, co poprvé veřejně přiznal, že je gay. Podle jeho slov ale svou orientaci nikdy příliš neskrýval. Pro jeho okolí včetně blízkých spolupracovníků tak údajně nešlo o žádnou novinku.
Další podstatou kapitolou Cookova života je charita. Jen za poslední měsíce daroval na dobročinné projekty více než 6 milionů dolarů. V březnu tohoto roku dokonce prohlásil, že má v plánu převést veškeré své jmění na charitu, jakmile jeho synovec dostuduje.
Neuvěřitelnou životní cestu plnou píle a touhy po lepším světě nelze shrnout lépe, než jeho vlastním citátem. “Moc rád chodím do muzeí, ale opravdu nechci v jednom žít.”
Úvodní díl z našeho seriálu o klíčových postavách společnosti Apple jsme věnovali osobě Jonathana Iva, který naleznete na této stránce.