Novinky

Pohled pod sukni MacBooku Air a MacBooku Pro s M1 procesorem odhalil zajímavé detaily

Jak se dostávají nové Macy s procesorem Apple M1 k uživatelům, dozvídáme se čím dál více zajímavých informací. Mezi tradičně nejsledovanější zdroje patří portál iFixit, který se zabývá profesionální rozborkou všeho, co Apple představí. Nový MacBook Air a MacBook Pro s procesorem M1 tak ani tentokrát neunikly pozornosti zdatným montérům, kteří se pustili do jejich odborné pitvy.

Zdroj: iFixit

Vlevo MacBook Air s Intel procesorem, vpravo nový MacBook Air s M1 čipsetem

Pohled pod sukni MacBooku Air hned ukázal tu největší novinku v podobě pasivního chlazení. Apple se totiž rozhodl pro odstranění ventilátoru, který v předchozí generaci chladil procesory od Intelu. V případě varianty s Apple M1 procesorem došlo na implementaci hliníkového rozvaděče, který odvádí odpadní teplo pryč od základní desky s čipsetem.

Zdroj: iFixit

V praxi to funguje tak, že při zahřátí kovového plátu nad procesorem se teplo odvede na druhý konec pasivního chladiče. To sice není tak účinné jako kdyby Apple použil ventilátor, nicméně pro potřeby daného procesoru jde o zcela vyhovující řešení.

Zdroj: iFixit

Hlavní výhoda plyne z absence jakékoli pohybující se součástky. MacBook Air tak může být za všech okolností zcela tichý a zároveň odpadá zanesení ventilátoru a případné poruchy spojené s rotujícími komponenty. Kromě chybějícího ventilátoru je vnitřek MacBooku Air téměř identický se svým předchůdcem. Mírně se liší pouze baterie, ale zbytek rozložení zůstal beze změn.

Pohled do útrob 13“ MacBooku Pro

V případě 13″ Macbooku Pro se ukázalo, že Apple použil identický ventilátor jako u předchozí generace. Rozdíl je ovšem v tom, že vlivem vysoké efektivity procesoru M1 uslyšíte ventilátor jen velmi zřídka. Křivka náběhu nikdy nebude tak agresivní a osazený ventilátor se pravděpodobně roztočí pouze na zlomek svého maxima. Ostatně MacBook Pro má přeci téměř shodný čipset jako MacBook Air, který si vystačí s pasivním chladičem.

Zdroj: iFixit

Vlevo MacBook Pro s Intel procesorem, vpravo MacBook Pro s M1 čipsetem. Poznali byste rozdíl?

V iFixit dále zjistili, že MacBook Air a MacBook Pro využívá integrované paměťové moduly velmi podobné těm, které Apple nasazuje do iPadů Pro. V jistém ohledu se dá hovořit o tom, že nové Macy s M1 mají k Padu Pro velmi blízko, což nemusí být až takové překvapení.

Zdroj: iFixit

Úplnou rozborku obou počítačů včetně komentovaných fotografií si můžete prohlédnout na tomto odkazu.

Richard Streit

Pisálek, fanoušek mobilní a výpočetní techniky. Vyznává a aktivně provozuje adrenalinové sporty. Mezi další zájmy patří cestování, rodina, elektronická hudba, příroda a moderní technologie.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Back to top button