Novinky

Odborníci na kybernetickou bezpečnost varují před Face ID. K oklamání senzorů stačí jednoduchá maska

Před několika týdny se internetem prohnalo video, v němž se zástupce společnosti Bkav chlubil ošálením technologie Face ID, která je součástí iPhonu X (recenze). Nyní se firma vrátila s novým pokusem, kde představila další generaci masky obličeje, kterou vytiskly na 3D tiskárně.

Autoři ve videu vysvětlují, že nová maska je mnohem pokročilejší. Její povrch tvoří kamenný prášek a nalepené 2D infračervené fotografie očí. Při demonstraci byla v iPhonu X navíc aktivována funkce vyžadující oční kontakt uživatele. O to větší překvapení nastalo, když se iPhone podařilo s pomocí masky odemknout. Bkav na toto téma dodává, že bezpečnost Face ID není optimální a pozor si mají dát především státní představitelé, miliardáři či vrcholní manažeři obřích korporací. Na obranu Face ID je ovšem nutné dodat, že systém neustále vyhodnocuje tvář uživatele a postupem času je stále přesnější. Je tedy velice pravděpodobné, že oklamání senzorů má na svědomí čerstvě proveden naskenování.

Odborníci na kybernetickou bezpečnost ze společnosti Bkav varují před zneužitím Face ID, k oklamání senzorů stačí jednoduchá maska

Ačkoli nás Apple uklidňuje tím, že Face ID je spolehlivější než Touch ID, mezi odbornou veřejností panují značně odlišné názory. V řadě situací je čtečka otisků rychlejším a zároveň i praktičtějším řešení. Je dobré si ovšem uvědomit, že stejně jako každá nová technologie i Face ID musí projít přirozeným vývojem, s nímž je spojeno postupné ladění a optimalizace. Stačí si vzpomenout na první generaci Touch ID, které se objevilo u modelu iPhone 5s. Kromě pomalých reakcí se vyznačovala značnou nepřesností, kterou Apple každým rokem vylepšoval. Stejný scénář se očekává u Face ID, které jistě bude v dalších vývojových fázích nadále vylepšováno.

Zdroj

Richard Streit

Pisálek, fanoušek mobilní a výpočetní techniky. Vyznává a aktivně provozuje adrenalinové sporty. Mezi další zájmy patří cestování, rodina, elektronická hudba, příroda a moderní technologie.

Doporučené články

Jeden komentář

  1. :-D, no úplně stejnou metodou – neskutečně náročným modelem tváře/prstu, který těžko někdo pořídí bez vědomí majitele – lze ošálit i Touch ID. Jen udělat ten model prstu bude asi jednodušší :-D, přesto jde o nejbezpečnější z metod… To je zase výkřik do tmy…

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button