Novinky

Obnova dat po selhání nového Macbooku Pro bude problém. Chybí mu potřebný konektor

Každý, kdo podrobněji zkoumal některý z produktů Applu představených v posledních dvou letech, musel zaregistrovat jeden nelichotivý trend. Jablečné laptopy se totiž stávají noční můrou servisních techniků. Například MacBook Pro představený v roce 2016 má interní úložiště i operační paměť připájenou přímo k základní desce (Logic Board), díky čemuž je nemožné tyto díly vyměnit. To je problém zejména v případě pevného úložiště, kde si majitelé Macbooků mohou uchovávat důležitá data. V případě poruchy disku je pak obtížné jeho obsah získat. Ještě palčivější se tento problém zdá být v případě aktuální verze Macbooku Pro představené před několika dny. Na internetu se totiž objevily informace, podle kterých není Apple schopen data v případě poruchy počítače obnovit.

Konektor, kterým byla dosopud byla vybavena základnová deska Macbooku Pro

Řešením jak předejít ztrátě dat je pravidelná záloha

Dosud selhání základové desky Macbooku Pro automaticky ztrátu dat znamenat nemuselo. Apple totiž pro své highendové notebooky vyvinul speciální zařízení, které dokázalo data z nefunkčního přístroje zachránit. S tím by však podle zjištění webu iFixit, který Macbook Pro 2018 důkladně rozebral, mohl být konec. Rozborka totiž ukázala, že nejnovější laptop pro profesionály nemá potřebný obnovovací konektor.

Prach nemá šanci. Pitva Macbooku Pro 2018 ukázala, že nečistoty už se do jeho klávesnice nedostanou

Náhradní řešení, zdá se, není na obzoru. Magazín Macrumors totiž kontaktoval několik autorizovaných prodejců Applu, kteří vypověděli, že zařízení pro záchranu dat u nového modelu opravdu není možné použít. Na internetu se tak okamžitě začaly objevovat spekulace o tom, že z poničeného Macbooku Pro ve verzi pro rok 2018 opravdu data zachránit nepůjde. Apple, jak bývá zvykem, prozatím mlčí. Nejbezpečnějším způsobem, jak si obsah SSD disků ochránit, tak zůstává jeho pravidelná záloha.

Michal Benatzky

Vystudovaný novinář, který uvízl ve sféře marketingu. Kromě toho i hrdý redaktor ceskymac.cz. Nejraději píše o technologiích, chytrých vychytávkách a občas i o ekonomice a kryptoměnách. V létě kolo, v zimě lyže.

Doporučené články

Jeden komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button