Aktuality

Není konektor jako konektor. Základní iPhone 15 možná dostane horší USB-C

Jak už víme, v rámci sjednocení je Apple nucen, pokud se nedočkáme bezportového iPhonu, do letošních modelů nasadit USB-C. V souvislosti s tím začali po internetu kolovat zvěsti o možné modifikaci nasazeného rozhraní. Podle nich by hlavní roli měl hrát speciální integrovaný obvod.

Nejedná se ale o žádnou novinku, Apple totiž tento koncept MFI (made for iPhone) představil už v roce 2012 a využívá ho ve svých Lightning konektorech. Jeho princip je poměrně jednoduchý. Obě strany (mobilní zařízení a příslušenství) jsou vybaveny zmíněným obvodem a tím při jejich propojení dochází ke vzájemné komunikaci. V opačném případě se můžeme setkat s hláškou o nepodporovaném příslušenství. Tento způsob autentifikace funguje za účelem ochrany zařízení, zároveň ale nutí ke koupi ověřeného a často také dražšího příslušenství. Navíc si Apple za každý certifikovaný kus bere od výrobců licenční poplatek.

foto: Český Mac (autor: David Pravda)

Podle analytika Ming-Chi Kua bychom se něčeho podobného mohli dočkat u iPhonu 15 s USB-C rozhraním. Co by to mohlo znamenat? Apple by mohl limitovat rychlost přenosu dat a také rychlost nabíjení. Odnést by to v konečném důsledku mohl základní iPhone, jehož přenosová rychlost by zůstala na aktuálních hodnotách (USB 2.0). Vyšší řada Pro by pak plnohodnotně těžila z výhod USB-C. Celá tato myšlenka koresponduje s přístupem, který Apple volí u iPadů, kdy základní modely nepodporují tak rychlé přenosy dat jako dražší varianty s přídomkem Pro.

Dokázali byste si představit začátek bezdrátové éry, nebo se bez kabelu stále neobejdete? Dejte nám vědět v komentářích, co si o tomto tématu myslíte.  

Dominik Lipavský

Rád čtu a občas také píšu o všem, co souvisí s firmou Apple, technologiemi a mobilní elektronikou. Volný čas nejraději věnuji sportu a své drahé polovičce.

Doporučené články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button