Novinky

Výrobní náklady u iPhone 15 razantně vzrostly. Příští rok nás zřejmě čeká nepříjemné zdražování

Náklady na výrobu letošních modelů iPhone 15 oproti minulé generaci razantně vzrostly. Nejvíce je tento fakt znát v případě iPhone 15 Pro Max, u kterého některé komponenty vyjdou až na trojnásobně vyšší částky než u iPhone 14 Pro Max. Po všech možných spekulacích, že bude iPhone 15 Pro a Pro Max o 100 či 200 dolarů dražší než jejich předchůdci, však nakonec americké ceny zůstaly stejné a u nás byly dokonce nové iPhone levnější, což rozhodně potěšilo nemálo zákazníků. Je však otázkou, zda se zdražení klíčových komponent nepromítne také do vyšších cen, které si Apple řekne za nadcházející řadu iPhone 16.

Skokové zdražení nejdůležitějších komponent

Dle magazínu Nikkei Asia spolupracujícího se společností Fomalhaut Techno byla výrobní cena iPhone 15 Pro Max odhadnuta na 558 amerických dolarů, což je o 12 % více než u iPhone 14 Pro Max. Níže pak uvádíme komponenty, u nichž došlo podle tohoto magazínu procentuálně k největšímu meziročnímu zdražení:

  • Procesor A17 Pro: $130 (+27%)
  • Displej: $115 (+10%)
  • Titanový rámeček: $50 (+43%)
  • Teleobjektiv: $30 (+280%)

Pokud se podíváme o několik let zpět, tak v roce 2018 až 2021 byla výrobní hodnota ekvivalentního zařízení někde mezi 400 a 450 americkými dolary. Apple tedy v posledních letech čelí opravdu velkému zdražování, ačkoliv cena iPhonu je minimálně v Americe pořád stejná.

foto: 9to5mac

Odstranění základní varianty iPhone 15 Pro Max

Jediný logický krok, kterým Apple letos lehce uživatele omezil z hlediska aktuální nabídky zařízení, je odstranění základní 128GB varianty u modelu iPhone 15 Pro Max. Ceny NAND paměťových čipů jsou totiž u 128 GB a 256 GB velmi podobné a Applu se tedy vyplatí prodávat dražší paměťové varianty. Zákazníky v našem regionu to však vůbec nemusí trápit, jelikož díky snížení cen nyní dostanou vyšší paměťovou variantu, která je navíc ještě o zhruba 1000 korun levnější než loňská nižší paměťová varianta.

Zdražení iPhone 16

Vlivem všech těchto nárůstů cen je velice pravděpodobné, že příští rok budou iPhony 16 dražší než současné modely. Ceny komponent totiž s největší pravděpodobností klesat nebudou, což povede v podstatně vyšším nákladům na jedno vyrobené zařízení. Zatím není známo, o kolik by mohly být iPhony 16 dražší, rozhodně je však možné, že by se ceny mohly dostat opět na přibližně stejnou hladinu jako u iPhonů 14 v době jejich uvedení na trh.

Tomáš Kočí

Student elektrotechnické školy, který doslova propadl technologiím všeho druhu. Jeho největší vášní jsou počítače, mobilní telefony a audio technika, a samozřejmě také vše, co souvisí se společností Apple. Volný čas tráví hraním na trubku a na bicí.

Doporučené články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button