Tipy a triky

Vyždímejte fotoaparát v iPhonech 15 do posledního pixelu. Poradíme vám, jak na 48Mpx fotky

Jedním z hlavních vylepšení fotoaparátu u iPhonu 15, je navýšení rozlišení hlavního snímače na 48 Megapixelů. Jak iPhone 15 tak iPhone 15 Pro (recenze) však ve výchozím nastavení pořizují 24Mpx snímky, čímž šetří místo v interním úložišti.

Nové iPhony 15 Pro umožňují pořizovat snímky v režimu ProRAW Max, nicméně v aplikaci fotoaparátu přibyl ještě režim HEIF Max, který je dostupný také na iPhonech 15. To představuje velice zajímavou novinku pro všechny uživatele, kteří to myslí s mobilní fotografií opravdu vážně. Díky využití plného 48Mpx rozlišení snímače dostáváte možnost pořizovat snímky s maximální možnou mírou detailů. Formát HEIF pak přináší výhodu v kompresi dat, jelikož jedna fotografie zabere v paměti přibližně 5 MB. Pro lepší ilustraci se sluší uvést, že jedna fotografie ve formátu ProRAW Max může zabírat 70 až 100 MB. Ve většině případů tak režim HEIF Max nabízí ideální poměr mezi výslednou kvalitou a datovou náročností.

Jak zapnout 48Mpx rozlišení na iPhone 15 a iPhone 15 Pro

  • Otevřete Nastavení
  • Vyberte sekci Fotoaparát
  • Z nabídky vyberte “Formáty
  • Povolte možnost “Ovládání pro ProRAW a ovládání rozlišení
  • Jako výchozí formát vyberte ProRAW Max či HEIF Max

Následně si můžete nastavení konkrétního režimu operativně měnit v aplikaci fotoaparátu. K nabídce se dostanete podržením prstu na ikoně RAW/HEIF Max. Jednoduchým kliknutím na stejnou ikonu režim ProRAW/HEIF Max můžete vypnout a fotit do nižšího rozlišení. Důležité je také zmínit, že pokud budete využívat jeden z režimů umožňující pořizovat 48Mpx snímky, vždy používejte výchozí ohniskovou vzdálenost (1x). Pokud byste totiž vybrali na jiný objektiv, systém automaticky přepne na nižší rozlišení.

Fotit do rozlišení 48 Megapixelů dává největší smysl v případech, kdy chcete z fotoaparátu vyždímat maximum a především plánujete snímky dále upravovat. Na běžné focení pro sdílení na sociálních sítích či mezi přáteli se vyplatí používat výchozí režim, který je šetrnější k paměti vašeho iPhonu.

Richard Streit

Pisálek, fanoušek mobilní a výpočetní techniky. Vyznává a aktivně provozuje adrenalinové sporty. Mezi další zájmy patří cestování, rodina, elektronická hudba, příroda a moderní technologie.

Doporučené články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button