Novinky

Nejlevnější MacBook Pro je o 83 % výkonnější než předchozí generace

Apple tento týden aktualizoval modelovou řadu laptopů MacBook Pro, které dostaly zbrusu nové procesory Intel Core osmé generace. Podstatnou změnou je také to, že i základní varianta MacBooku Pro s dvěma Thunderbolt 3 porty dostala dotykový Touch Bar.

Krátce po uvedení novinek se v komunitě objevily otázky, zda základní konfigurace MacBooku Pro se „čtyřjádrem“ taktovaným na 1,4 GHz není přeci jen trochu slabá káva. O rozuzlení této otázky se postaraly první výsledky z benchmarku Geekbench 4, který slouží pro syntetické testování hardwaru.

Základní MacBook Pro louda rozhodně nebude

V testu výkonu na jedno jádro získal základní MacBook Pro 4 639 bodů, což je zhruba o necelých 7 % více než u MacBook Pro z roku 2017, který spoléhá na Intel Core i5 s taktem 2,3 GHz. Ve vícejádrovém testu však letošní novinka získala 16 665 bodů, což v praxi znamená 83% nárůst výkonu.

Nejlevnější 13“ MacBook Pro pohání procesor Intel Core i5-8257U, který se zdá být upravenou variantou čipsetu Core i5-8250U. Tento 15W čip pochází z rodiny Coffee Lake a je velmi pravděpodobné, že Apple si u Intelu zadal výrobu vlastní verze, která je na míru šitá novým MacBookům.

Náročnější uživatelé mohou MacBook Pro osadit až čtyřjádrovým procesorem Intel Core i7-8557U s taktem 1,7 GHz (Turbo Boost až 4,5 GHz), který má základ u nativní verze procesoru Core i7-8550U.

Příplatek za větší SSD se rozhodně vyplatí

Apple o letošní hardwarové revizi MacBooku Pro říká, že je 2x výkonnější než předchozí generace. To sice neodpovídá naměřeným výsledkům, ovšem zde je třeba brát v potaz fakt, že se bavíme o syntetických testech, které nemusí korelovat s reálným provozem.

Ačkoli základní model MacBooku Pro není papírově kdovíjak zajímavý, v praxi mu výkon chybět rozhodně nebude. To bude platit zejména u úloh, které dokážou naplno vytížit všechna procesorová jádra. Potenciální zájemce může také nalákat cena, kterou Apple nasadil nezvykle nízko. Nejlevnější MacBook Pro totiž přijde na 38 990 korun. Zde se ovšem sluší zmínit, že v ceně je pouze 128GB SSD a 8 GB operační paměti. Je tedy dobré zvážit alespoň příplatek za dvojnásobné interní úložiště s kapacitou 256 GB, za které si Apple řekne o 6 000 Kč navrch.

Nový MacBook Pro 2019 má za sebou první pitvu. Ta odhalila větší baterii, modulární porty a připájené SSD

Zdroj
web
Štítky

Richard Streit

Pisálek, fanoušek mobilní a výpočetní techniky. Vyznává a aktivně provozuje adrenalinové sporty. Mezi další zájmy patří cestování, elektronická hudba, příroda a moderní vědy.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Close
Close