Novinky

Nový MacBook Pro 2019 má za sebou první pitvu. Ta odhalila větší baterii, modulární porty a připájené SSD

Apple tento týden v tichosti představil inovovaný MacBook Pro, který nabízí kromě čerstvého hardwaru také několik dalších vylepšení, ukrytých pod kapotou. Na ty se zaměřili pánové z populárního webu iFixit, který se zabývá rozborkami notebooků, smartphonů a další elektroniky.

Na pitevním stole se objevil 13“ MacBook Pro 2019 v základní konfiguraci s procesorem Intel Core-i5 a 8GB operační pamětí. První překvapení se objevilo u Thunderbolt portů a 3,5mm jacku na sluchátka. Všechny konektory jsou nově modulární a to včetně čtečky otisků Touch ID a mikrofonu. To je velmi pozitivní zpráva, jelikož v případě poruchy už nebude nutné měnit celou základní desku (Logic Board), jako tomu bylo u starších modelů.

Postupné zkoumání vnitřností odhalilo větší akumulátor, který má kapacitu 58,2 Wh. V porovnání s MacBookem Pro z roku 2016 jde pouze o drobné navýšení, které pravděpodobně nebude mít žádný vliv na delší výdrž. Apple totiž sám uvádí stejnou výdrž 10 hodin na jedno nabití.

MacBook Pro 2019 má napevno připájené SSD

Pravděpodobně největší zklamání se týká SSD, které je u MacBooku Pro 2019 napájeno přímo k základní desce. Předchozí modely totiž disponovaly proprietárním SSD čipem, který sice nebyl uživatelsky vyměnitelný, ale zásadně usnadňoval servisní zásahy.

Další změna se dotkla tepelné trubice (heatpipe), která je o něco kratší, nicméně v praxi to nemá mít negativní dopad na odvod tepla od zahřívaných komponent. Revize se dotkla také reproduktorů, respektive jejich ozvučnice, která je tenčí. Logicky se tak nabízí otázka, jak se s tím vypořádali inženýři Applu a zda se jim podařilo zachovat stejnou kvalitu reprodukce jako u předešlých modelů.

Jak se předpokládalo, aktuální MacBook Pro 2019 disponuje identickou klávesnicí s motýlkovým mechanismem třetí generace. To znamená, že budoucí majitelé budou vystaveni stejnému riziku poruchy. Mírnou útěchu v tomto směru může představovat zařazení letošních MacBooků do speciálního programu na bezplatnou výměnu porouchané klávesnice.

Z pohledu opravitelnosti si 13“ MacBook Pro 2019 vysloužil od iFixit bodové skóre 2 z 10 (vyšší číslo znamená lepší). Za poměrně mizerným výsledkem stojí především fakt, že většina komponent nelze snadno vyměnit. Na druhou stranu je vhodné dodat, že co nejvyšší možná míra integrace je aktuálním trendem, který následují i ostatní výrobci. Všechny fotografie z rozborky MacBooku Pro najdete na této stránce.

Nejlevnější MacBook Pro je o 83 % výkonnější než předchozí generace

Richard Streit

Pisálek, fanoušek mobilní a výpočetní techniky. Vyznává a aktivně provozuje adrenalinové sporty. Mezi další zájmy patří cestování, rodina, elektronická hudba, příroda a moderní technologie.

2 Komentáře

  1. Hezký den. Mám pocit, že v posledním odstavci vašeho textu má být “hodnocení opravitelnosti”. Citace z odkazu na Ifixit je zde: “The MacBook Pro 13″ with Two Thunderbolt Ports earns a 2 out of 10 on our repairability scale (10 is the easiest to repair)”.
    Vaše podání je tím pádem zavádějící. Na prostou funkčnost se hodnocení nevstahuje.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Back to top button