Novinky

Nová verze iOS 12 prozradila, jak bude vypadat další iPad

Každoroční vývojářská konference Applu je jednou z nejsledovanějších událostí v počítačovém světě. Tedy, nejen v něm. Pryč jsou totiž doby, kdy se o WWDC zajímala skutečně jen hrstka nadšených vývojářů. Stejně jako loni se i letošní zahajovací konference konala v kalifornském San Jose, kde byl představený nový iOS 12, watchOS 5, macOS Mojave a tvOS. Všechny nejdůležitější informace jsme vám přinesli hned po skončení samotné konference, pojďme se ale podívat na fakta, která vyplouvají na povrch až s odstupem času.

Řeč je především o iOS 12 a jeho novém ovládání na iPadu. Ti pozornější z vás už možná vysledovali, že loňské, tolik proklamované ovládání, které přišlo s iOS 11 je rázem ta tam. S příchodem iOS 12 se tak například potáhnutím od spodního okraje obrazovky přemístíte rovnou na hlavní obrazovku místo aby se otevřelo ovládání multitaskingu a kontrolní centrum, jak bylo poslední rok zvykem. Vytažení samotného kontrolního centra se přesunulo k pravému hornímu okraji a levý horní okraj je zase vyhrazen notifikačnímu centru.

Nová gesta jako předzvěst velkých změn

K multitaskingu se nyní dostaneme přejetím od spodního kraje a přidržením prstu na displeji nebo klasickým dvojitým stlačením domovského tlačítka. Další novinkou bude procházení mezi aplikacemi, ke kterému bude zapotřebí jen lehké gesto “swipnutí” do leva za pomoci jediného prstu oproti stávajícímu přechodu pomocí čtyř prstů. Zkrátka a dobře, Apple přepracoval ovládání přesně po vzoru iPhonu X. Ale proč? Proč, když si minulý rok dal tolik práce s vytvořením nového ovládacího stylu se nyní vydává úplně novým směrem?

Je tohle poslední iPad Pro s “tlustými” rámečky a Touch ID?

Jakožto běžný smrtelník, který do plánů kalifornské společnosti vidí stejně asi jako mravenec do posledního patra mrakodrapu, si mohu dovolit pouhé spekulace. Jednou z možností, proč Apple sáhl do rok starého ovládání, je sjednocení gest tak, aby uživatelé iPhonu X a iPadu nemuseli zvažovat, které zařízení zrovna používají a jak že se vlastně vyvolává ten multitasking. Osobně jsem si sice na tento schizofrenický počin za ten rok používání už zvykl, nepopírám však možnost, že to ostatní uživatelé vidí jinak.

Bude takto skutečně vypadat budoucí iPad?

Tou další, o poznání zajímavější variantou, je přizpůsobení ovládání přesně na míru novému iPadu. Podle tohoto scénáře by se tak dalo očekávat, že nový iPad bude „bezráměčkový“ a bude vypadat podobně jako nejnovější iPhone X. Otázkou ale je, jestli Apple zachová i typické vykrojení displeje jako u svého mobilního brášky nebo se vydá cestou trochu tlustějších rámečků na horní a spodní straně iPadu. Pro vykrojení ale hraje ještě jedna dílčí změna v novém iOS 12, a to je přesun zobrazování času ze středu do levého horního okraje, opět přesně po vzoru iPhonu X. A co vy, které z těchto dvou myšlenek byste se více přiklonili? A jste spíše pro tlustější rámečky nebo vykrojení, které může být zvláště na iPadu trochu na obtíž?

Recenze iPad Pro 10,5 palců: nový král mezi tablety

David Pravda

Blázen do veškeré mobilní techniky, fanoušek Applu, deskových her a dobrého fotbalu. Rád se věnuje urbex fotografii a geocachingu.

Doporučené články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button