Novinky

watchOS 5: kompletní přehled všech vylepšení a novinek

Včera proběhla každoroční vývojářská konference (WWDC), na které Apple představil své nejdůležitější softwarové novinky pro letošní rok – iOS 12, macOS Mojave a watchOS 5. My se v dnešním článku detailněji zaměříme na poslední z nich, watchOS 5. Ani se tomu nechce věřit, ale systém aktuálně nejpopulárnějších hodinek na světě už má svou pátou verzi. Co všechno tedy nabízí?

My soutěžíme, Vy soutěžíte

Apple zkrátka vsází na starou známou lidskou vlastnost, kterou díky watchOS dělá ještě tak trochu více atraktivnější. Kromě tradiční aktivity, kterou známe již od první verze, přichází kalifornský výrobce s takzvanou sedmidenní výzvou mezi přáteli. Za každý váš pokrok získáváte body, které se na konci týdne sečtou a ten nejlepší vyhrává. Zkrátka dobrý pocit a odznak zaručen. A aby toho nebylo málo, Apple Watch vás v průběhu soutěžního týdne budou upozorňovat, jak si mezi ostatními stojíte, jestli je potřeba přidat nebo hodit nohy nahoru a relaxovat.

Sport všude, kam se podíváš

WatchOS 5 přichází s novou funkcí automatického tréninku. Od nynějška už žádné zapomínání na zapnutí aplikace cvičení. Apple Watch vás upozorní na právě probíhající aktivitu a v případě, že i toto oznámení zmeškáte a v půli běhu si například vzpomenete, že byste si vlastně mohli změřit vzdálenost běhu, tak žádný problém. WatchOS 5 zkrátka jen přičte předchozí minuty k danému cvičení a jedeme dál. Apple rovněž přidal i nové sporty – jógu a turistiku.

Tempo, tempo!

Zvolte si požadované tempo a vzhůru do boje. Apple Watch nyní umí vibracemi upozornit, jestli zrychlit nebo naopak zpomalit. Správné tempo a kadence kroků za minutu je totiž rozhodujícím faktorem při správném běhu. Tyto hodnoty pomáhají běhat účinně a bez zbytečných zranění.

Walkie-Talkie aneb tady orel, přepínám

Jestli jste si mysleli, že vysílačky jsou pro normální smrtelníky mrtvá technologie, tak omyl. Apple na včerejší konferenci totiž představil zcela nový režim založený právě na staré, známé hře: já mluvím, ty posloucháš. Stiskem bočního tlačítka tak můžeme nahrát krátký audio vzkaz, který následně uslyší zase jen uživatel Apple Watch na druhé straně.

Ještě chytřejší Siri

Další novinkou bude provázanost se sportovními, mapovými a zdravotními informacemi, kterou Apple představil s iOS 12 a se kterou bude možné využít nově nastavené zkratky a akce pro Siri. Ta nyní podporuje i aplikace třetích stran a díky strojovému učení vám dokáže nabízet obsah, který v danou chvíli potřebujete. Jen si tak v redakci říkáme, aby to Siri s tou svou chytrostí trochu nepřehnala.

Notifikace a podpora webových stránek

Další novinkou je seskupování notifikací podle jednotlivých aplikací, nový režim nerušit, který umožní vypnout všechna upozornění na určitý časový interval a taktéž podpora WebKitu. Apple Watch díky tomu dokáží přečíst obsah z webových stránek a zobrazit ji na displeji – samozřejmě, že stránky budou optimalizované pro malý displej hodinek, obsah tedy bude v podobné formě, jaký známe například u čtečky v Safari.

WatchOS 5 tak přináší celkem očekávanou řadu inovací, která vyloženě nezklamou ale ani nijak zvlášť neohromí. Jako zajímavý krok hodnotíme sedmidenní výzvu mezi přáteli. Přeci jen, soutěživost je jedna z největších lidských vlastností, na které Apple chytře staví a klasická rivalita se asi nikdy neohraje. Další příjemnou novinkou je podpora zobrazování webových stránek nebo automatického zapnutí tréninku. Taktéž zpřístupnění nástroje pro vytváření hudebních aplikací všem vývojářům může napovídat vzniku Spotify pro Apple Watch. Zvolat třikrát sláva by v tomto okamžiku by bylo opravdu trefné. Walkie-Talkie možná nevypadá vyloženě špatně, reálné použití si teď ale jaksi neumím představit. Ale kdo ví, třeba to nakonec bude jedna z nejpoužívanějších funkcí. Ostatně, nebylo by to poprvé, kdy člověk v reálném použití přehodnotí papírově zatracované funkce. A co vy, jak se vám pátá verze watchOS líbí nebo nelíbí?

David Pravda

Blázen do veškeré mobilní techniky, fanoušek Applu, deskových her a dobrého fotbalu. Rád se věnuje urbex fotografii a geocachingu.

Doporučené články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button