Novinky

Apple představil macOS Mojave: výkon a produktivita na prvním místě

Už je tomu rok, co Apple na tradiční konferenci WWDC představil zatím stále ještě aktuální verzi operačního systému pro své laptopy a stolní počítače macOS High Sierra. Nyní už se však čas macOS High Sierra naplnil a vnitřnosti Macbooků a iMaců vezme útokem jeho nástupce. Ten ponese názvem macOS Mojave a pro majitele počítačů od Applu přinese poměrně slušnou nálož novinek.  

První novinkou, kterou softwarový viceprezident Applu Craig Federghi představil, je zbrusu nový noční režim, který prostředí operačního systému přenese do temných barev. Denní době se také bude přizpůsobovat výchozí obrazovka nového operačního systému.  

Poměrně velkou pozornost věnoval Apple organizaci souborů. A to zejména na ploše. macOS Mojave proto přináší možnost inteligentního třídění souborů na obrazovce, které se nyní budou automaticky seskupovat podle typu souboru nebo podle konkrétního štítku. Stejně tak Apple zjednodušil práci v prostředí Finderu. Nově totiž nabídne nový náhled ve stylu galerie. Vedle toho zde přibydou také nové prvky pro rychlou úpravu souboru. Změny se dočká i proces vytváření screenshotů, kde bude nově možné také nahrát obrazovku. S pořízeným snímkem obrazovky tak půjde ihned a pohodlněji pracovat.  

Dalším mottem dnešní konference byla při představování nového macOS provázanost systému, kterou Apple hodlá posunout na novou úroveň. Podle ukázky, která proběhla na pódiu bude možné pořídit na iPhonu fotografii, která se ihned objeví přímo na obrazovce počítače.  

Craig Federighi si také udělal moment na to, aby uvedl na pravou míru, že platformy iOS a macOS Apple v žádném případě nehodlá sloučit. Jedním dechem ale začal líčit, jak k malé fúzi obou prostředí přece jen dojde. Aplikace, které dosud fungovaly jen v mobilních zařízeních, bude totiž možné spustit také na počítačích Mac. První na řadu přijdou aplikace jako Zprávy, Home a Akcie. Apple však slíbil, že v průběhu roku 2019 odemkne tuto možnost také všem ostatním vyvojářům. 

Ve světle aktuálních kauz ohledně zneužívání citlivých dat ze strany velkých technologických společností si Apple během konference WWDC našel také čas na to, aby své uživatele ujistil, že ochrana soukromí je pro něj prioritou číslo jedna. O citlivá data se tak počítač od Applu postará ještě bezpečněji než tomu bylo doposud. Internetový prohlížeč Safari se také uživatele začne ptát pokaždé, když se nějaký nástroj na webové stránce bude o uživateli pokoušet získat nějaké osobní informace.  

Poměrně velkou změnou projde také internetový obchod App Store určený pro počítače Mac. Podobně jako tomu bylo loni v případě iOS, projde letos App Store na macOS výraznou změnou, která by obchod měla učinit přehlednějším. Obchod tak nabídne nové lišty “Discover, Create, Work, Play a Develop”. V oficiálním obchodě Applu se také ještě tento rok objeví kancelářský balík Office od Microsoftu a další software od velkých vydavatelů. Co se týče dostupnosti, vývojářská beta verze macOS Mojave je k dispozici již nyní. Vypuštění finálního sestavení pro veřejnost proběhne na podzim letošního roku.  

Michal Benatzky

Vystudovaný novinář, který uvízl ve sféře marketingu. Kromě toho i hrdý redaktor ceskymac.cz. Nejraději píše o technologiích, chytrých vychytávkách a občas i o ekonomice a kryptoměnách. V létě kolo, v zimě lyže.

Doporučené články

4 Komentáře

 1. A bude i pro Pročka ? Předpokládám že omylem autor zmínil jenom notesy a iMacky…
  Vzhled zase kapku hnusnější. Celkem by mně zajímalo, co je vede na ten noční režim. Kdo chce u počítače dřepět po tmě jako v kině ? Divný.
  Mně by bohatě stačilo kdyby konečně OS X dokázal zapsat na disk v NASu všechny soubory, co chci a neřval, že je používá. Abych moh přestat používat meziskok se starou zlatou G4kou a data na síť moh cpát rovnou.
  A kdyby dokázal ovládat tiskárny a skenery, co uměl Leopard… to by byla paráda. Nebo dostat fotky z iPhona do Macka Pro bluetoothem, taky by bylo fajn. Jinak pokrok hodnotim = 0. Telefon spojovat s kompem potřebuju max na synchronizaci kontaktů, to uměl už Siemens 45.

 2. To s tím NASem to nechápu, ale tmavý režim ocení všichni vývojáři. Je vidět, že jste nikdy nepsal žádný kód či vývojoval. Pak byste hned věděl o co jde. High Sierra ovládá tiskárny naprosto skvěle. Naopak s Windows jsou pořád nějaké problémy. Za posledních 8 let jsem řešil 2 problém, kdy Mac a tiskárna se nedomluvili. Fotky z iPhonu do Maca dostanete snadno přes AirDrop. Sám to tak dělám, a ne jinak. Pokud máte na Macu a iPhonu stejné Apple ID, vše je synchronizováno přes iCloud (kontakty, iMessage, Kalendář, Poznámky, Připomínky atd.). Možná vaše problém pramení z nepříliš správného používání produktů, nebo jste jen špatně pochopil filosofii “Applího” ekosystému.

  1. Bohužel některé verze Macka Pro airdrop neumí 🙁 Irituje mně že starší Powerbook třeba přijme fotky z Androidích telefonů (stejně jako XPčka, 7ky a W10) přes BT úplně v pphodě kdežto Mac Pro ne. Tam musím tahat kabel 🙁 A o pár let starší notesy Airdrop umí. Tohle je taková zbytečná funkce

  2. Co se týče NASu, najděte si diskuze jak se uživatelé vyšších OS nad 10.6 snaží často marně dostat svoje data na síťový disk. Jsou různé recepty, co kde povypínat ale často nepomáhají. OS napíše že nejde soubor zkopírovat, protože je používán a hotovo 🙁 Nějaká chyba v Sambě.
   Tohle jsou problémy k opravě, né pár smajlíků.
   Ještě teda prubně te v té high sieře zprovoznit tiskáŕnu od Canonu (MP180) řekněme z roku 2006. Nevim proč bych jí měl měnit, když mi 12 let sloužila a nepotřebuju jinou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button