Novinky

iOS 12 je venku: jaké novinky a vylepšení přináší?

Včera Apple zahájil svou vývojářskou konferenci WWDC 2018, na jejíž úvod představil nové aktualizace všech svých platforem. Největší očekávání již tradičně vzbuzoval operační systém iOS 12, který půjde nainstalovat na všechny iPhony a iPad vyrobených od roku 2013. Vývojáři Applu se letos soustředili především na optimalizaci systému a nové formy komunikace. Velmi zajímavého posunu se dočkala také hlasová asistentka Siri. Celkově je novinek daleko víc a proto se na všechny podíváme v tomto článku.

Rychlejší od základu

Ať už půjde o iPhone či iPad, Apple slibuje mnohem rychlejší odezvy u základních operací. Otevření aplikace fotoaparátu má být rychlejší až o 70 %, zobrazení klávesnice o 50 % a otevírání jednotlivých aplikací má být jednou tak svižnější.

FaceTime až pro 32 lidí zároveň

Aplikace FaceTime nově dostala podporu pro konferenční hovory (audio i video), kterých se může zúčastnit až 32 uživatelů najednou. Dlaždice s osobami se budou dynamicky zvětšovat a dostávat do popředí v závislosti na tom, kdo bude aktuálně mluvit. Skupinové videohovory půjde uskutečnit přímo z aplikace iMessage.

Memoji a nové Animoji

Majitelé iPhonu X se mohou těšit na zbrusu nové Memoji. V podstatě půjde o animované avatary, které si každý upraví tak, aby se podobal jeho osobě. Memoji půjde používat nejen v iMessage ale také během FaceTime hovorů. Do galerie s Animoji se nově nastěhují další charaktery – Tyranosaurus Rex, duch, koala a tygr.

ARKit 2: nová dimenze zábavy

Společně s iOS 12 Apple představil ARKit 2, který vývojářům umožní vytvářet propracovanější aplikace a hry využívající rozšířenou realitu. Virtuální objekty půjde odesílat prostřednictvím iMessage. Herní nadšenci se pak mohou těšit na tituly pro více osob. Novinkou je také aplikace (Measure) pro měření vzdáleností a objektů v prostoru.

Dokonalý přehled o používání aplikací

Apple si velmi dobře uvědomuje, že uživatelé nevyužívají mobilní zařízení pouze k práci a zvyšování své produktivity. Součástí iOS 12 se proto stane funkce (Screen Time), která vám pomůže lépe porozumět, jak používáte svůj iPhone. Na přehledném grafu například zjistíte, kolik času jste strávili čtením pošty nebo prohlížením Facebooku. Součástí funkce je možnost nastavení upozornění na dlouho strávený čas pro konkrétní aplikace.

Nové třídění notifikací

Jednou z užitečných novinek v iOS 12 je přepracovaná obrazovka s notifikacemi. Ty budou nově tříděny do kategorií, což má vést k vyšší přehlednosti. Zmínit si zaslouží také funkce pro rychlé vypnutí příjmu dalších oznámení či jejich snadnou správu pro jednotlivé aplikace.

Inteligentní vyhledávání v knihovně fotografií

Prostřednictvím iPhonu člověk pořídí stovky a tisíce snímků. Často se tak stává, že najít konkrétní fotografii nemusí být tak snadné, jak se může na první pohled zdát. Apple proto do iOS 12 přidal inteligentní vyhledávání podle míst, lidí a dalších klíčových slov. Vylepšeny byly také návrhy pro sdílení podle osob na fotografiích.

Siri se naučila zkratky

Hlasová asistentka Siri sice nepatří k nejchytřejším, ale díky nově přidaným zkratkám ji lze snadno naučit novým kouskům. Zkratky půjde provázat z aplikacemi třetích stran a vytvořit tak nejrůznější řetězce akcí. Pro každou zkratku si každý uživatel navíc vytvoří vlastní hlasovou frázi. Během prezentace na nás tato funkce udělala opravdu veliký dojem. Snad to bude stejně efektivní i v běžné praxi.

Soukromí na prvním místě

Jednou z hlavních deviz Applu je snaha o udržení soukromí jeho uživatelů. Mobilní verze Safari nyní ještě striktněji omezuje sbírání informací ze strany inzerentů a provozovatelů internetových stránek.

CarPlay se dočká navigačních aplikací třetích stran

Další novinka potěší především řidiče. Apple přidal do rozhraní CarPlay podporu pro navigační aplikace třetích stran. V praxi to bude znamenat, že v seznamu podporovaných aplikací se objeví populární Waze a GoogleMaps.

V iOS 12 se nachází ještě celá řada drobných vylepšení a další se budou objevovat s postupnými aktualizacemi jednotlivých verzí. Vývojářská beta iOS 12 je dostupná již nyní pro všechny registrované uživatele. V průběhu léta se objeví veřejná beta verze, na podzim bude vypuštěno konečné sestavení ve finální podobě.

Richard Streit

Pisálek, fanoušek mobilní a výpočetní techniky. Vyznává a aktivně provozuje adrenalinové sporty. Mezi další zájmy patří cestování, rodina, elektronická hudba, příroda a moderní technologie.

Doporučené články

4 Komentáře

  1. Zase spousta kravin a pořádnýho nic 🙁 Kdyby se koukli k Samsungu, jak funguje normální galerie s fotkama a přestali mně iritovat s touhle pseudoaplikací.
    Jsem taky zvědavej, kam to “zrychlování” dojde. Timhle tempem za 2 roky budou všechny aplikace předbíhat uživatele a spouštět se samy v předstihu 🙂

  2. Co je na aplikaci Fotky v iOS špatně? V Samsungu není o nic lepší mi přijde. Ohledně toho zrychlování raději počkám na oficiální aktualizaci, ale pokud Apple říká, že mu jde o optimalizaci, zatím bych neviděl nic trestuhodnýho.

  3. CO je blbě ? Že fotky nepřenáší do adresářů (galerií) kam chci. Něco vyfotim, zařadim třeba do fotek rodiny a po smazání z fotoaparátu se to smaže všude ! Tohle vymyslel DEMENT. Jediná šance jak si udržet pořádek je fotky vytáhnout z mobila a v iPhotu si udělat galerie a ty synchronizovat nazpátek 🙁 Fakt komfort.

    1. súhlasím. je to už roky pre mňa nepochopiteĺná vec. buď tie fotky nemáš vôbec, alebo dva krát.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button