Novinky

macOS Mojave: co všechno Apple vylepšil?

Na úvod konference WWDC 2018 Apple představil nové verze svých stěžejních operačních systému, mezi nimiž nemohla chybět ani nová generace softwaru pro jablečné počítače. Nová verze operačního systému macOS dostala tentokrát název po kalifornské poušti Mojave. Po několika letech v národních parcích se tak Apple opět přenesl do jiného prostředí. Včera představená novinka však ani zdaleka nepřináší jen jiný název. Pod pokličku macOS Mojave toho Apple schoval mnohem víc.

Dark mode

Největší pozornost Apple věnoval novince v názvem Dark Mode, která slibuje pohodlnější práci během večerních a nočních hodin. Dosud světlé prostřední macOS se totiž promění do temných odstínů. Dark Mode půjde aktivovat v nastavení a kromě nativních aplikací Applu jej budou moci do svých nástrojů zakomponovat i vývojáři třetích stran.

Dynamická tapeta

“Při vytváření macOS Mojave jsme se inspirovali samotnou Mohavskou pouští,” prozradil během představování nového operačního systému viceprezident Applu pro software Craig Federighi s tím, že podobně, jako slunce mění odstíny písečných dun na kalifornské poušti, bude se i výchozí tapeta systému macOS přizpůsobovat denní době.

Stacks

Známe to snad všichni, stačí málo a z původně organizované plochy se stane synonymum chaosu. Zmatek ve složkách a souborech na ploše počítače se tak Apple rozhodl jednou pro vždy vyřešit tím, že uvedl inteligentní třídění plochy. Soubory se budou od nynějška automaticky vršit do logických celků na sebe. Soubory bude macOS Movaje sdružovat podle typu souboru nebo podle uživatelem přidělených značek.

Finder

V rámci Finderu představil Apple nové rozložení souborů, které umožní prohlížet si všechny typy dokumentů v náhledu. Přímo u dotyčného souboru budou také ihned k dispozici všechna metadata. Vedle toho umožní macOS Mojave rychlé úpravy obrázků a dokumentů. Přibude zde například ikona na otočení souboru a možnosti další úpravy.

Rychlý náhled

Změn doznala také už zavedená funkce rychlého náhledu souborů. Kromě pouhého náhledu obrázku nebo souboru totiž nová verze operačního systému macOS umožní provádět přímo v rychlém náhledu také změny a úpravy dokumentů.

Snímky obrazovky

Screenshoty se v macOS Mojave inspirovaly sesterským operačním systémem iOS. Stejně jako v mobilní platformě, se totiž od podzimu zachycené snímky obrazovky nejprve objeví v malém náhledu v rohu obrazovky uživatel se může rozhodnout, zda obrázek uloží nebo zahodí. Také v případě screenshotů bude v novém macOS možné pořízený obrázek ihned upravovat.

Propojení systému

Vzájemné propojení jednotlivých platforem, na kterých různá jablečná zařízení běží, je faktor, který mohou ostatní výrobci Applu jen závidět. Nyní se propojenost systémů rozhodli v Cupertinu opět posunout. V macOS Mojave tak bude možné vyfotit na iPhonu fotografii, která se vzápětí objeví na obrazovce počítače a uživatel s ní může ihned pracovat. V textovém editoru Pages se nyní objeví nová možnost přidání obrázku, která na iPhonu sama otevře aplikaci Fotoaparátu.

Aplikace z iOS

Craig Federighi si také udělal moment na to, aby uvedl na pravou míru, že platformy iOS a macOS Apple v žádném případě nehodlá sloučit. Jedním dechem ale začal líčit, jak k malé fúzi obou prostředí přece jen dojde. Aplikace, které dosud fungovaly jen v mobilních zařízeních, bude totiž možné spustit také na počítačích Mac. První na řadu přijdou aplikace jako Zprávy, Home a Akcie. Aplikace FaceTime, která už je na počítačích Mac dostupná se stejně jako verze pro iOS, naučí propojit videohovor až pro 32 lidí. Apple však slíbil, že v průběhu roku 2019 odemkne tuto možnost také všem ostatním vývojářům.

Mac App Store

App Store pro počítače Mac stál doposud vedle modifikace applovského obchodu pro mobilní platformy tak trochu v pozadí. Nyní se však Apple zaměřil i na obchod pro stolní a přenosné počítače. App Store pro Mac projde kompletním redesignem a nabídne novou sekci s výběrem nejlepších aplikací. Další záložky budou nově rozděleny pod kategorie Discover, Create, Work, Play a Develop.

Soukromí a bezpečnost

V oblasti bezpečnosti se Apple prostřednictvím macOS Mojave snaží uživateli nabídnout co největší možnost kontroly nad svými osobními daty. Například prohlížeč Safari nyní bude požadovat svolení pokaždé, když se nějaká webová stránka bude o svém návštěvníkovi pokoušet získat osobní informace. Apple také zaručil, že aplikace, které disponují citlivými informacemi, tedy například Pošta nebo Zprávy, si tato data budou pečlivě střežit. Safari bude také uživateli doporučovat, která hesla by měl změnit, aby tak byla silnější.

Michal Benatzky

Vystudovaný novinář, který uvízl ve sféře marketingu. Kromě toho i hrdý redaktor ceskymac.cz. Nejraději píše o technologiích, chytrých vychytávkách a občas i o ekonomice a kryptoměnách. V létě kolo, v zimě lyže.

Doporučené články

2 Komentáře

  1. Jsem zvědavej na tu práci s plochou. Po tom co zmrvili visačky v celym OS se to buďto snažej nějak zachránit nebo pohřbít úplně.
    Jestli má někdo bordel v ikonách na ploše, tak si nezaslouží pracovat s počítačem, natož ho v tom ještě podporovat. Snad to nebude permanentně aktivní, já nenecham nic a nikoho rozhodovat o rozmístění svých ikon.

  2. Já mám plochu většinou čistou ale někdy jí používám jako dočasný odkladiště pokud mám rozpracovaný objekt. A právě tahle funkce se mi docela líbí a přijde mi užitečná.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button