Novinky

Měl to být vážný konkurent Tesly. Faraday Future ale docházejí peníze a investorům trpělivost

Před dvěma lety tenhle startup vzbudil pořádný rozruch. Řeč je o společnosti Faraday Future, která se chtěla stát nejvážnějším konkurentem Muskovy Tesly. Ambiciózní startup začal někdy kolem roku 2015 ukazovat první vize vlastního elektromobilu a vše nasvědčovalo tomu, že firma odkazující svým názvem na osobnost anglického chemika a fyzika Michaela Faradaye nakonec opravdu na trh uvede elektromobil pod svým logem.

Pak ale sen o konkurentovi modelů automobilky Tesla začal postupně hořknout. Společnosti totiž začaly docházet peníze, což vyústilo v drastické škrty a neúprosný boj o peníze s hlavním investorem. Tím je čínský investiční fond Evergrande Group, který do startupu vložil 2 miliardy dolarů. Faraday Future nyní v Hongkongu získal povolení hledat nového investora, který kapitál firmy navýší o dalších 500 milionů dolarů. Potíž je ale v tom, že čínský investor má v tomto případě právo potenciální investice jiných uskupení zamítnout. Faday Future tak ještě ani zdaleka nemá vyhráno.

Nedostatek financí ve firmě už je tak vážný, že zaměstnanci momentálně pobírají pouze 80 procent platu. Kromě toho už začalo také propouštění. Z tisícovky pracovníků firmu už opustila desetina a ohrožena je údajně až polovina pracovních míst.  Společnost už přitom jednomu kolapsu těsně unikla. Na pokraji bankrotu se Fadaray Future ocitlo na konci roku 2017. Tehdy začínající automobilku zachránily právě čínské peníze.

Tesla začala konečně prodávat nejlevnější variantu Model 3. Na kolik tahle kráska vyjde?

Faraday Future pracuje na uvedení luxusního elektrického SUV. Výroba modelu s označením FF91 se měla v kalifornské továrně společnosti rozběhnout na konci letošního roku. Vzhledem k okolnostem ale produkce naběhne později. Během září firma oznámila, že předprodukční verze vozu už je na světě a výroba by se měla rozběhnout v první polovině příštího roku. Faraday Future FF91 nabídne dojezd až 480 kilometrů a zrychlení na stovku pod 3 vteřiny. V nabídce Tesly však tento vůz přímého konkurenta nemá. Svou karoserií totiž zapadá mezi Modely S a X.

Michal Benatzky

Vystudovaný novinář, který uvízl ve sféře marketingu. Kromě toho i hrdý redaktor ceskymac.cz. Nejraději píše o technologiích, chytrých vychytávkách a občas i o ekonomice a kryptoměnách. V létě kolo, v zimě lyže.

Doporučené články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button