NovinkyOkénko do minulostiZ historie Apple

Zraje jako víno: Operační systém OS X oslavil 15. narozeniny

Je to už 15 let, co Apple uvolnil první Mac OS X pro spotřebitele. Operační systém pro Mac se poprvé objevil v obchodech 24. března 2001 a stál 129 dolarů. „Mac OS X je nejvyspělejší operační systém, který kombinuje sílu a otevřenost systému UNIX s legendární intuitivností Macintoshe”, uvedl Apple v tiskové zprávě oznamující přechod na novou platformu. V prezentačních materiálech byla vyzdvihována dostupnost více než 350 kompatibilních aplikací a vývoj 20 000 dalších.

Mac-OS-X-Wikipedia-930x698Takto vypadala první verze Mac OS X

Během uplynulých let operační systém OS X získal řadu klíčových funkcí. Namátkou můžeme jmenovat možnost vypalování CD, iChat, Xcode, Image Capture, Dashboard widgety, Spotlight, Mac App Store, AirDrop Time Machine a mnoho dalších. Přes všechna vylepšení a vývoj si OS X ponechalo konzistentní vzhled a řadu ovládacích prvků, což mnoho uživatelů považuje za jednu z největších výhod.

Apple-Mac-OS-X-Tiger-WikipediaMac OS X Tiger (2005)

Když Apple v roce 2005 uvedl Mac OS X Tiger (kódové označení Cheetah), trhu vládl Microsoft a jeho Windows. Kalifornská společnost ve stejnou dobu procházela procesem přeměny, jejíž základní rysy přetrvaly dodnes. Změna filosofie zřejmě pomohla k vyšší penetraci a počítače se svítícím jablíčkem na víku (až na 12” Macbook) vídáme mnohem častěji. Kdo měl možnost navštívit americké kavárny či kanceláře, dá mi jistě za pravdu, že Macbooky a Macy zde mají jasnou převahu nad ostatními produkty s Windows.

Dnes se píše rok 2016 a OS X El Capitan patří mezi nejstabilnější operační systémy na trhu. Aktuální rival Windows 10 má sice mnohem silnější postavení s početnější základnou aktivních zařízení, nicméně z počínání Microsoftu je patrná jistá dávka nejistoty a chybějící vize. Někteří z vás nemusí s tímto pohledem souhlasit, ovšem OS X je jednoduše jiná káva a lze se na něj v drtivé většině případů spolehnout.

Všechno nejlepší k narozeninám, OS X!

Zdroj

 

Richard Streit

Pisálek, fanoušek mobilní a výpočetní techniky. Vyznává a aktivně provozuje adrenalinové sporty. Mezi další zájmy patří cestování, rodina, elektronická hudba, příroda a moderní technologie.

Doporučené články

Jeden komentář

  1. Věc názoru.. Podle mně od verze 10.7-10.8 spíš hnije až z něj bude odpadní iOS 🙁 zrál až někam ke Snow Leopardovi jehož považuju za vrchol.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button