Novinky

Prototyp legendárního počítače Apple-1 bude dražen v aukci. Očekávaná cena míří velmi vysoko

Je obecně známo, že staré Apple produkty jsou velmi žádané mezi sběrateli pro svoji revolučnost a pomenout nelze ani nostalgickou notu. Některé kousky jsou však opravdu velmi raritní, a proto by je chtěl mít ve sbírce úplně každý sběratel. Mezi tyto produkty patří Apple-1, což byl první veřejně dostupný počítač od společnosti Apple. Teď je však v dražbě jeho prototyp, který je ještě mnohem vzácnější a jeho odhadovaná cena, za kterou by měl být prodán je 500 tisíc amerických dolarů.

Prototyp nasbíral od svého vzniku několik výraznějších šrámů

Tento prototyp je ve své podstatě pouze základní deska, její historie však sahá až do roku 1976, kdy ji připájel sám spoluzakladatel Applu Stephen G. Wozniak. Tuto desku následně Steve Jobs použil pro předvedení Apple-1 Paulu Terrellovi, majiteli obchodu Byte Shop v Mountain View v Kalifornii. Paul Terrell chtěl však počítač v plné sestavě a Apple mu v této podmínce vyhověl. Byte Shop se tedy stal prvním prodejcem Apple-1 poté, co prodal 50 plně sestavených strojů po 666,66 dolarech.

Zdroj: Macrumors

Tento sběratelský kousek ležel v „Apple Garage“ po mnoho let, avšak před zhruba 30 lety jej Steve Jobs předal současnému majiteli, který jej momentálně dává do aukce. Za více než 45 let tento prototyp pochopitelně utrpěl nějaká mechanická poškození, mezi něž patří i prasklina v pravém horním rohu, která nakonec způsobila i odlomení části desky. I přes tyto neduhy se však očekává, že tento kousek se v aukci prodá za pořádně tučnou sumu.

Tomáš Kočí

Student elektrotechnické školy, který doslova propadl technologiím všeho druhu. Jeho největší vášní jsou počítače, mobilní telefony a audio technika, a samozřejmě také vše, co souvisí se společností Apple. Volný čas tráví hraním na trubku a na bicí.

Doporučené články

2 Komentáře

  1. Promiňte, ale prasklina v horním rohu? Snad jste měl napsat, že část desky chybí. Je odlomená. To není přeci prasklina. Slovo prasklina má snad jiný význam.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button