NovinkyZ historie Apple

Malé výročí pro Apple: iPhone už 10 let podporuje emoji

Psal se rok 2008 a Apple pro japonské uživatele uvolnil novou aktualizaci operačního systému iOS. Verze s označením 2.2 přinesla jednu novinku, bez které už si smartphone skoro ani nedokážeme představit. Přesně před 10 lety se totiž v iPhonu objevily první emoji. Dnes používání obrázkových symbolů v konverzacích považujeme za samozřejmost, faktem ale je, že první představený iPhone emoji zobrazovat neuměl. Uživatelé se jich dočkali až v iPhonu 3G a aktualizaci operačního systému iOS 2. 

Vedle emoji, které se během let staly velmi populárním prvkem každé iPhonové klávesnice, přinesla aktualizace také virtuální obchod AppStore, ve kterém si uživatelé mohli stáhnout smajlíky třetích stran. Překvapivé také je, že celosvětově nebyli smajlíci podporování až do příchodu iOS 5 v roce 2011. Tehdy totiž Apple představil emoji klávesnici, jak ji známe dnes a nenávratně ji tak začlenil do svého ekosystému. Velké vylepšení znamenal pro svět emoji příchod šesté generace systému iOS, kam Apple začlenil hned 376 nových emoji. Kromě toho také Apple přešel na standard Unicode, díky čemuž se dnes emoji bez problému zobrazují na nejrůznějších zařízeních a to mi mezi platformami. 

Tajemný svět emoji. Proč na ně musí dohlížet speciální organizace a proč se nikdy nedočkáme emoji se sochou Svobody?

Počet dostupných emoji každým rokem strmě narůstá. Zatímco poprvé se v iOS 2.2 představilo 471 smajlíků, dnes si uživatelé mohou vybírat z celkem 2 776 emoji. Počet se znásobil především po přidání nejrůznějších barev pleti některých postaviček. K dispozici jsou například ale také vlajky všech států světa. 

Michal Benatzky

Vystudovaný novinář, který uvízl ve sféře marketingu. Kromě toho i hrdý redaktor ceskymac.cz. Nejraději píše o technologiích, chytrých vychytávkách a občas i o ekonomice a kryptoměnách. V létě kolo, v zimě lyže.

Doporučené články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button