NovinkyZ historie Apple

Jak Steve Jobs přišel na podium a měl v kapse tisíc písniček. iPod slaví dvacet let

Toto úžasné zařízení, které mám v kapse, má v sobě tisíc písniček, takto před dvaceti lety uvedl zakladatel Applu Steve Jobs na trh futuristickou novinku s názvem iPod. V době, kdy lidé v kožených pouzdrech u svých opasků nosili černobílé Nokie, jež svým tvarem spíše než dnešní smartphony připomínaly cihličky a jejich největším tahákem byla hra s názvem Had, představil Jobs světu něco do té doby nevídaného. 

IPod první generace (2001), Zdroj: The Verge

Pod návalem nejrůznějších služeb už se trochu zapomnělo, jak Apple před lety sázel na hudbu. Ve stejném roce jako hudební přehrávač iPod se totiž objevila také služba iTunes. Dnes už si na ni vzpomene málokdo. Zvlášť poté, kdy Apple, podobně jako zbytek technologického světa, vsadil na streaming a uvedl Apple Music. Kdysi však iTunes způsobilo poprask. Šlo o inovativní způsob, jak si legálně pořídit hudbu. S trochou nadsázky bychom mohli říci, že právě při představení iTunes se se světem začala loučit “cédéčka”.

První iPod Shuffle (2005), Zdroj: The Verge

Zpět ale k tomu malému a nenápadnému zařízení, které mělo změnit svět. Hudební přehrávač iPod byl prvním velkým projektem Steva Jobse po jeho návratu do mateřské společnosti v roce 1997. Psal se 23. říjen roku 2001. Svět se ještě pořád vzpamatovával z šokujících útoků na newyorské dominanty, film Dannyho parťáci byl čerstvou novinkou a českým premiérem byl Miloš Zeman. Tehdy Steve Jobs na podiu hrdě ukázal něco, co diváci v posledních řadách ani nemohli vidět. A o to vlastně šlo. IPod byl totiž malý. To byla jeho přední výhoda. Prostě tisíce písniček v kapse. Dnes standard, tehdy divoká představa. 

IPod Mini (2004), Zdroj: The Verge

První reakcí bylo možná až zmatení. Proč by firma, která je docela úspěšná v oblasti osobních počítačů, najednou začala dělat MP3 přehrávač? Dnes už je Apple rozkročený do tolika oborů, že úplně všechny zvládne vyjmenovat snad jen Tim Cook. Před 20 lety to byl ale zvláštní vstup do zcela jiného světa. Steve Jobs ale věděl naprosto přesně, proč se pro takový krok rozhodl. Představení prvního iPodu bychom mohli označit za milník, kdy Apple představil být jen firmou přes počítače.

Nový MacBook Pro je údajně prvním produktem, jehož design nenavrhoval Jony Ive

Prvnímu iPodu na svět velmi pomohla společnost Tosbiha, která už tehdy uměla vyrobit na svou dobu miniaturní disk s kapacitou 5 GB. Ten se stal srdcem nového zařízení. Jak už to u Applu bývá, iPod byl drahý. Stál 399 dolarů. To je na přehrávač písniček vážně dost. Značka si ale stála za svým a průkopníků, kterým utracených 400 dolarů nebylo líto, se našlo dost. IPod mohl růst společně se službou iTunes. Postupně tak přibyla například kompatibilita se systémem Windows, která byla pro masový úspěch novinky zásadní. 

IPod U2 Edition, 2004) Zdroj: The Verge

Původní iPod vydržel v nabídce velmi dlouho. Apple jej držel při životě celé roky po představení iPhonu, který dal americké firmě opět zcela nový směr. Svou legendu značka následně přejmenovala na iPod Classic a v průběhu let jej 7krát omladila. Mimochodem až pátá generace dostala barevný displej. O rok dříve pak Apple představil ne příliš úspěšný iPod Photo. Objevila se také spousta dalších modelů. Populární byl zejména iPod Shuffle. Neměl displej, ale za to byl skutečně miniaturní. Pamětníci si jistě vzpomenou také na iPod Nano nebo iPod Mini. Zajímavým produktem je také iPod Touch. Ten je v nabídce Applu dodnes. vypadá jako iPhone, ale je to v podstatě jen hudební přehrávač s Wi-Fi.

Přehlídku všech iPodů před 5 lety připravil magazín The The Verge.

Michal Benatzky

Vystudovaný novinář, který uvízl ve sféře marketingu. Kromě toho i hrdý redaktor ceskymac.cz. Nejraději píše o technologiích, chytrých vychytávkách a občas i o ekonomice a kryptoměnách. V létě kolo, v zimě lyže.

Doporučené články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button