Novinky

Unikátní manuál k počítači Apple II s autogramem Steva Jobse se prodal za 17 milionů dolarů

Apple II byl představený Stevem Jobsem v květnu roku 1977 a v té době byl velmi populární mezi domácími uživateli. Později se tento počítač rozšířil také do firem, jelikož na něj vyšla aplikace VisiCalc, což byl jeden z prvních tabulkových procesorů. A jak už u spotřební elektroniky bývá dobrý zvykem, také v případě Apple II byl součástí balení tištěná příručka. Před nedávnem se v aukci objevil manuál k tomuto počítači podepsaný samotným Stevem Jobsem.

Dobový manuál s 196 stránkami byl vydražen za neuvěřitelných 789 tisíc dolarů, což je asi 17 milionů korun. Původním vlastníkem byl Julian Brewer, syn Michaela Brewera, který se staral o distribuční práva ve Velké Británii. Manuál v sobě měl tento vzkaz: „Juliane, vaše generace je první, která bude vyrůstat s počítači. Jděte změnit svět! Steven Jobs, 1980.“ 

Zdroj: Macrumors

Seděl jsem ve svém pokoji a psal hry na počítači Apple II, když mě otec zavolal abych se šel podívat na hosty. Byl to Steve Jobs a Mike Markkula. Měl jsem v ten okamžik manuál u sebe a uvědomil jsem si až později, jak vzácný tento podpis byl. Jobs většinou nic moc nepodepisoval a já jsem od něj dostal dokonce věnování. Otec byl jeho dobrý přítel, takže si myslím, že toto věnování vyšlo z jeho srdce,“ vzpomíná Julian.

Takto cenné věci se prodávají za opravdu velké peníze. Před nedávnem se prodala kopie Macworldu s podpisem Jobse a Wozniaka za 4,5 milionů korun. 

Matyáš Himmer

Fanoušek Applu od roku 2011, rád fotím a programuji. Články píši ve svém volném čase, studuji informační technologie na SSPŠ.

Doporučené články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button