Tipy a trikyZačínáme s Macem

Mac OS X – aplikace Dock

Po prvním spuštění vašeho nového Maca jste si jistě všimli pruhu ikon v dolní části obrazovky, který se nazývá Dock. Aplikace Dock je klíčovým prvkem grafického uživatelského rozhraní Aqua, který umožňuje uživateli snadno spustit a spravovat nainstalované aplikace. Ovšem tím jeho rozsah schopností nekončí, můžete jeho prostřednictvím zobrazit složky, soubory či minimalizovaná okna.

Dock je linkovaným pruhem rozdělen na dvě rozdílné části. V levé naleznete ikony aplikací, v pravé ikonu koše, složek (standartně se zde nachází složka Stahování) a náhledy minimalizovaných oken. Aplikace v Docku spustíte pouhým jedním kliknutím na ikonu. Spuštěnou aplikaci znázorňují modré obdélníčky pod ikonou této aplikace.

Standardně je Dock umístěn v dolní části obrazovky, ovšem můžete jej v případě potřeby přesunout na levou nebo pravou stranu. Můžete jej též nastavit na automatické skrývání či měnit jeho velikost. Po prvním spuštění vašeho Maca s nainstalovaným Mac OS X 10.8 naleznete v Docku ikony aplikací jakými jsou Finder, Launchpad, Mission Control, Safari, Mail, Adresář, iCal, Připomínky, Poznámky, Zprávy, Face Time, Photo Booth, iPhoto, iTunes, App Store a Předvolby systému. Tuto řadu můžete velmi jednoduše rozšířit přetažením ikony požadované aplikace (například z Finderu – Aplikace či z Launchpadu). Ikony odstraníte pouhým vytažením z Docku, zde je důlěžitá informace – tímto způsobem pouze odstraníte ikonu aplikace z Docku, neodstraňujete tak celou aplikaci z disku. Ikony v Docku jsou pouhými zástupci samotných aplikací.

V Docku se též zobrazují spuštěné aplikace, které nebyly prostřednictvím jeho aktivovány či se v něm nenachází. Po uzavření aplikace ikona z Docku zmizí, pokud ji zde chcete ponechat natrvalo, klikněte na ikonu pravým tlačítkem myši a z nabídky vyberte položku Volby – Ponechat v Docku.

Marian Kadlec

grafik na volné noze, web designer - mariankadlec.cz, manžel, Martínkův tatínek, pošetilec posedlý minimalismem, pojitel bodů, skorobloger - blog.mariankadlec.cz, gastrosexuál, skorofrutarián, Apple user, think different

Doporučené články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button