Novinky

Létající Toyota Corolla? Automobilka investovala do startupu, který vyvíjí vzdušné taxíky

Pro světové automobilky je v současné době největším tématem postupný přechod na elektromobilitu. Některé značky také masivně investují do technologií, díky kterým nebudou auta potřebovat řidiče. Jiné automobilky zase začínají hledět vzhůru, a to doslova. Toyota totiž investovala do startupu, který sní o létajících autech. Jde o kalifornskou firmu Joby Aviation, která na svých vizích pracuje už více než deset let.

Toyota bude společně s tímto startupem vyvíjet létající vozidla se schopností vertikálního vzletu a přistání. Joby Aviation sní o tom, že její létající auta budou využívaná pro služby jako je například Uber. Japonský automobilový gigant si tuto společnost očividně oblíbil a věří ji. Toyota totiž do Joby Aviation investovala už loni. Není jasné, jakou částkou přesně Toyota přispěla. Ví se pouze to, že celkem startup už na investicích získal 720 milionů dolarů. Kromě Toyoty má nadějný projekt navázanou spolupráci také s Uberem.

macOS získá Pro Mode. Nabídne maximální výkon na úkor baterie a vyššího hluku

Za Joby Aviation stojí vynálezce JoeBen Bevirt, který firmu založil v roce 2009. U odborné veřejnosti byl projekt zpočátku vnímán rozpačitě. Pak ale přišlo oznámení, že startup získal od investorů 100 milionů dolarů. Kromě Toyoty zaujal i značky jako Inter nebo JetBlue. Firma už má hotový prototyp, který aktuálně testuje. Jinak je ale startup velmi tajemný a s veřejnosti novinky nesdílí. Součástí dohody s Toyotou však bylo odhalení několika parametrů chystaného létajícího auta.

Pozemské silnice už Japoncům nestačí? Toyota vyvíjí lunární vůz a míří na Měsíc

Už tak víme, že výtvor má šest rotorů a pět míst k sezení. Manévrovatelnost zajišťují rotory, které se naklánějí. Stroj by měl být schopen letět rychlostí až 360 kilometrů za hodinu a na jedno nabití uletět 160 kilometrů. Podle tvůrců je díky elektrickému pohonu stokrát tišší než klasické letadlo. Náklady na provoz by přitom měly být srovnatelné s klasickým autem.

 

Štítky

Doporučené články

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Close