Novinky

Komentář: Smrt MacBooku byla nevyhnutelným aktem, stejně tak zlevnění ostatních modelů

Apple včera opět zahýbal škatulemi a poměrně citelným způsobem zasáhl do portfolia přenosných počítačů. Do jisté míry to lze brát jako indicie toho, že Apple nechce stát na místě a nad svou nabídkou opravdu přemýšlí. Zároveň v tom lze spatřit také náznaky něčeho, co lze na první pohled snadno přehlédnout.

R.I.P. MacBook

V prvé řadě to schytal 12“ MacBook, který zcela zmizel z nabídky. Osobně jsem měl tento model velmi rád a upřímně na něj budu vzpomínat se slzou v oku. Zatímco většina v něm viděla předražený psací stroj, já jej považoval za naprosto unikátní zařízení, které mi velmi rychle přirostlo k srdci. Mohla za to především samotná konstrukce, která byla ideální na časté transporty. MacBook jsem tak mohl mít naprosto všude s sebou a bylo úplně jedno, jestli zrovna sedím pod sopkou v Indonésii, nebo na něm vyřizuji poštu z parku. Jasně, po výkonnostní stránce nešlo o žádné monstrum, ale na kancelářskou klasiku bohatě stačil.

MacBook musel z kola ven

Když se ovšem loni objevil nový MacBook Air, bylo okamžitě jasné, že s MacBookem se musí něco stát. Apple měl v podstatě pouze tři možnosti. Buď MacBook citelně zlevnit či uvést novou generaci, která by jasněji definovala jeho roli. Poslední a zároveň realizovaný scénář zahrnoval úplné vyřazení z nabídky. Ačkoli koncept MacBooku nebyl špatný, jeho poslání do věčných lovišť vneslo do portfolia jablečných laptopů opět přehlednost a srozumitelnost.

Nit nezůstala suchá ani u řady MacBook Pro. V jeho případě zmizela varianta bez TouchBaru, která se mezi uživateli těšila oblibě. TouchBar je totiž taková ta vychytávka navíc, kterou je fajn mít, ale zároveň se bez ní také obejdete. Osobně bych MacBook Pro bez TouchBaru nechtěl, ale také chápu ty, jimž dotykový panel přijde zbytečný.

Když se podíváte na oficiální stránky Applu, tak zjistíte, že základní varianta MacBooku Pro vás přijde na 38 990 korun, což zní více než lákavě. Když se ovšem začtete do specifikací, tak zjistíte, že za to dostanete pouze 128GB disk a dva porty Thunderbolt 3. Opět se tedy vyplatí něco připlatit a vzít raději MacBook Pro s dvojnásobným úložištěm.

Přišla chvíle pořídit nový Mac

Obecně šly ceny všech MacBooků dolů a to je rozhodně potěšující zpráva. Apple si navíc neříká už takovou raketu za příplatková SSD, což pravděpodobně souvisí s globálními cenami disků, které v posledních měsících zlevnily. Je ovšem otázkou, zda Apple tak trochu nemění i svou politiku. Je to čistě má domněnka, ale nemůžu se zbavit pocitu, že v Cupertinu si dali za cíl co nejrychleji navýšit prodeje počítačů.

Čím více zařízení dostane Apple mezi lidi, tím větší je šance, že začnou používat jeho služby. Osobně považuji včerejší restrukturalizaci za logický krok, od něhož si Apple slibuje navýšení počtu pravidelně platících zákazníků za navázané služby.

Apple proškrtal nabídku MacBooků. 12palcový model poslal do věčných lovišť, jiné zlevnil

Ačkoli to může znít v tento moment zvláštně, dříve či později se dostaneme do doby, kdy více než na hardwaru bude záležet na aplikacích a službách, které budeme používat. Jde o naprosto zřejmý trend, který pomalu a jistě začíná nabírat na síle i významu. A jelikož Apple není multiplatformním hráčem v pravém slova smyslu, je pro něj klíčové, aby měl mezi lidmi co nejvíce zařízení s jeho logem. Udělat produkty dostupnější je tedy nejsnazší cestou, jak toho docílit. To sice ovlivní finanční výsledky, ale pouze krátkodobě. V dlouhodobém horizontu je však pravidelně platící zákazník mnohem hodnotnější a když jich je pár desítek milionů, je to ještě zajímavější.

Mezi komunitou fanoušků značky je často slyšet, že Apple už není co býval, ztratil svou DNA a dochází mu dech. Já jsem ale jiného názoru – Apple se mění mnohem dynamičtěji než kdykoli předtím. Pokud chcete Apple pochopit, musíte se na svět dívat stejně jako on. To znamená nebýt krátkozraký a dívat se mnohem dál do budoucnosti než ostatní.

Štítky

Richard Streit

Pisálek, fanoušek mobilní a výpočetní techniky. Vyznává a aktivně provozuje adrenalinové sporty. Mezi další zájmy patří cestování, elektronická hudba, příroda a moderní vědy.

Doporučené články

3 Komentáře

  1. MacBook mi vážně chybět nebude. Silena cena, klavesnice, jeden port a malej výkon. Tohle byl od Applu největší preslap za posledni roky!

  2. Mam iMac a k nemu prave Macbook jako stroj, ktery beru na cesty. Ta kompaknost je naprosto uzasna a bude mi vazne chybet. Snad se za rok objevi nova verze s ARM procesorem, o niz se delsi domu mluvi.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Close