Články

Jsou klávesnice na nových MacBoocích opravdu tak špatné, jak se říká?

Většina z vás to možná ani nezaregistrovala, ale Apple v posledních týdnech čelil poměrně silné kritice ze strany svých zákazníků. Předmětem problémů se stala klávesnice, kterou Apple používá u posledních MacBooků. Závažnost situace dokresluje fakt, že kalifornský výrobce musí řešit hned několik žalob, které na něj byly v daném kontextu podány. Jistou formu řešení přinesl nedávno oznámený program na bezplatnou výměnu klávesnic (článek zde), kterého mohou využít všichni majitelé registrující uvedené vady.

Klávesnice s „motýlkovým“ mechanismem se poprvé objevila před třemi lety na Retina MacBooku. Pro uživatele zvyklé na předešlý typ to byla poměrně zásadní změna. Na druhou stranu je vhodné dodat, že při uvědomění proporcí MacBooku zde neexistovala jiná možnost. Jakkoli to může znít zvláštně, neviditelná ruka trhu si žádá stále tenčí zařízení, což se musí zákonitě projevit na dispozicích klávesnice.

Recenze Retina MacBook: Dotek budoucnosti

Zvyk je železná košile

Když jsem poprvé vyklopil víko MacBooku a začal vyťukávat první znaky, okamžitě mě napadlo, že na tohle si asi nezvyknu. Největší potíže mi dělal extrémně nízký zdvih, který mě zpočátku nepřestával udivovat. Na předchozím MacBooku Pro jsem byl zvyklý na to, že ani při silnějších úderech se nedostavovaly jakékoli náznaky únavy. Se stejným stylem psaní na MacBooku jsem ovšem brzy začal pociťovat bříška prstů. Vše se ustálilo až po několika dnech, kdy jsem přizpůsobil styl psaní a přestal do klávesnice tlouct jako hluchý do vrat.

Obdobnou zkušenost mám z druhou generací klávesnice na mém MacBooku Pro s Touch Barem. Apple u ní vylepšil mechanismus spínačů, díky čemuž klávesy lépe reagují na stisk kdekoli po celé ploše tlačítka. Obecně se dá říci, že z pohledu komfortu psaní mi jako člověku, co píše všemi deseti, klávesnice na nových MacBoocích vyhovuje. Ze začátku to chce sice pár dní zvyku, ale jakmile přivyknete nízkému zdvihu, psaní je stejně pohodlné jako na předchozích laptopech od Applu. Pocitově tvrdší dorazy kompenzuje přesnost spínačů, která je bez diskuze bravurní.

Za poslední dva roky jsem na MacBooku a MacBooku Pro s Touch Barem napsal stovky tisíc znaků. Na komplikaci jsem narazil pouze jednou u Retina MacBooku, kdy se jedna z kláves začala občas zasekávat. Stačilo však počítač vzít do ruky, naklonit do vertikální polohy a jemně profouknout. V tomto směru ostatně přichází problémy některých uživatelů, kteří si stěžují na nekorektní chování klávesnice. To vychází ze samotné konstrukce, která je opravdu stísněná. V praxi tak stačí několik zrnek prachu či drobků z rohlíku a neštěstí je na světě. Na druhou stranu se sluší dodat, že pokud se člověk k MacBooku chová slušně, nesnídá nad ním pečené koleno, nebo do něj nevysype popelník, bát se rozhodně nemusí.

Recenze MacBook Pro 2017 s Touch Bar: když budoucnost dorazí o pár let dřív

Nedělejme z komára velblouda

Oba MacBooky se mnou procestovaly půlku planety a ne vždy musely zvládnout zápřah v optimálních podmínkách. Ať už šlo o vlhké klima Indonésie či zaprášenou Srí Lanku, nikdy jsem neřešil situaci, že by jakýkoli MacBook či jeho část nefungovala správně. Možná jsem měl pouze štěstí, ale naprosto stejnou zkušenost mám se všemi produkty Applu. Tím nechci tvrdit, že Apple dělá dokonalá zařízení, sám jsem vůči nim někdy až zbytečně kritický, ale je fajn si uvědomit, že podobné věci se dějí také u konkurence. Jen to nikdo neřeší.

Produkty s logem nakousnutého jablka budou vždy budit určitou kontroverzi. Zřejmě to pramení z toho, že Apple se nebojí jet v jiném pruhu dálnice než zbytek kolony, což logicky přitahuje pozornost okolí. Pak stačí mírné zaškobrtnutí za doprovodu několika hlasitých jedinců a humbuk je okamžitě na světě. Je ovšem otázkou, zda to není stejně zbytečné, jako jít na vrabce s kanonem v ruce.

Richard Streit

Pisálek, fanoušek mobilní a výpočetní techniky. Vyznává a aktivně provozuje adrenalinové sporty. Mezi další zájmy patří cestování, rodina, elektronická hudba, příroda a moderní technologie.

Doporučené články

4 Komentáře

 1. Nad MacBookem nejím, a stalo se mi to stejně. Nějaká nečistota se může do klávesnice dostat i když se k MacBooku chováte slušně. Takže to není žádné dělání z komára velblouda. Když se nemohu na stroj spolehnout, protože se dokáže takhle velmi jednoduše uvést do stavu nepoužitelnosti, je něco špatně. Mám pátý MacBook a tenhle problém nikdy před tím nebyl. Druhá věc je hlučnost klávesnice. Ta je prostě příšerná. Když sedíte někde na poradě. nebo na přednášce, kde je ticho, tak opravdu nic moc. 🙁 Co hodnotím kladně je nízký zdvih a podsvícení.

 2. Macbook mam uz druhy a nemuzu si absolutně stěžovat. V batohu o nem clovek ani nevi a výkonu ma dostatek. Klávesnice trochu vic klape, ale jinak bez jediné vady. Pouze levy shift mi prijde hur podsvicenej.

 3. Já mám tedy problém s klávesnicí asi po půl roce užívání. Nejdříve mi písmeno P šlo velmi divně zmáčknout, spíš nešlo, musela jsem do něj asi dvacetkrát silně zabušit, než to povolilo a mělo stejnou odezvu jako dřív a jako ostatní klávesy. Pak byl klid zase pár měsíců a teď, mám macBook přesně rok, mi začal stejný problém, jednou S, pak K, pak zase shift, pokaždý jiná klávesa a pokaždý je jakoby přilepená a jde ztěžka zmáčknout, ale vždy to nějak rozchodím.
  Tak přemýšlím zda to dát reklamovat, nebo na tu bezplatnou výměnu. Je to asi dobrý nechat si to zavčas vyměnit, dokud je to v záruce nebo v tom programu výměny, ale zase když slyším ty šílený zkušenosti s českými servisy od iStyle, český servis atd, tak se mi do toho nechce, protože se bojím, že mi tam ještě něco pokazí nebo že to nakonec bude horší než to bylo.
  A jinak u počítače zásadně nejím, pravidelně ho čistím, otírám a leštím obrazovku, nosím ho v obalu a to málo, jinak je doma na stole. A přesto mám ještě jeden problém. občas se mi při spuštěném videu např. na Netflixu nebo filmu z české televize stane to, že na chvíli problikne zelený kus obrazovky, jednou obdélník vlevo nahoře, jindy celý pruh po pravé straně obrazovky, většinou na pár vtěřin a pak nic. Nedávno mi na chvíli zčernala celá obrazovka a musela jsem počítač vypnout a zapnout a pak byl ok.
  Netušíte někdo o co by se mohlo jednat?
  Podotýkám, že můj macbook je jako nový, nikdy nespadl, nebyl politý, nejím u něj. V extrémních podmínkách nebyl.
  Díky za rady a odpovědi.

  1. Hezký den,

   ohledně klávesnice bych doporučoval na nic nečekat a jít MacBook reklamovat. Chápu vaše obavy, ale šance na “zbabranou” opravu nejsou tak vysoké, jak by se mohlo podle reakcí na internetu zdát. Vámi uvedený problém s displejem, respektive zobrazováním zelených čtverců může mít několik příčin a takto na dálku je nelze správně identifikovat. Když už budete MacBook mít v servisu, přijímacímu technikovi popište i tento problém.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button