Novinky

Joe Biden chce vyměnit stovky tisíc vládních vozidel za elektromobily

Nově úřadující prezident Spojených států, Joe Biden, přišel s oznámením, že hodlá zahájit poměrně razantní obměnu vozového parku, vlastněného federální vládou. Smyslem tohoto kroku je nahradit vozy spalující fosilní paliva za elektromobily. Nová flotila vozidel se má skládat výhradně z elektromobilů od amerických výrobců smontovaných na území Spojených států. 

To je velmi dobrá zpráva pro všechny americké výrobce, jakou jsou Tesla, Rivian, Ford, General Motors a další, kteří aktuálně investují miliardy dolarů do vývoje nových technologií. Pro zajímavost je vhodné dodat, že vozový park americké vlády se v roce 2019 skládal z 650 000 vozidel. Z toho připadlo 245 000 na civilní automobily, 173 000 vojenských vozidel a 225 000 na dopravní prostředky americké pošty. Dohromady pak ujela 4,5 miliardy mil.

Biden dále slíbil, že jeho administrativa vytvoří systém, který spotřebitelům nabídne slevy či jiné zvýhodnění za účelem výměny vozidel jezdících na benzin či naftu za elektromobily. Jedním z dalších cílů nového prezidenta je, vytvořit milion nových pracovních míst v automobilovém sektoru a pomoci Americe se postavit do čela celého automobilového průmyslu.

Zdroj: Tesla

Největší radost z toho bude mít pochopitelně Tesla, která v současné době patří mezi globální lídry na poli s elektromobily. Zkrátka však nepřijdou ani ostatní výrobci, jelikož vozový park se pochopitelně nebude vztahovat pouze na osobní vozy. Obměna se totiž dotkne také pošty a dalších institucí, které používají ke své činnosti užitková vozidla.

Bude zajímavé sledovat, zda v jednání Spojených států najdou inspiraci také členské státy EU, kde sice podobné snahy také jsou, nicméně ne v takovém měřítku. Pokud má totiž automobilový průmysl skutečně opustit fosilní paliva, bude k tomu potřeba daleko více než jen podpora ze strany koncových spotřebitelů. 

Richard Streit

Pisálek, fanoušek mobilní a výpočetní techniky. Vyznává a aktivně provozuje adrenalinové sporty. Mezi další zájmy patří cestování, rodina, elektronická hudba, příroda a moderní technologie.

Doporučené články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button