Novinky

Baterie za stovku, displej za 800. Apple vyrobí iPhone 7 za třetinu jeho prodejní ceny

Apple se nikdy netajil schopností prodávat své výrobky s maržemi, které mohou ostatní výrobci jen závidět. V podobných propočtech ve velké většině případů nejsou započítány náklady na vývoj a marketing, které jsou u jablečného gigantu enormní. I tak se ale při pohledu na ziskovost Applu v poměru na jeho tržbách nejednomu Jihokorejci protočí panenky.

uvodni

Netrvalo dlouho a poměrně podrobný výčet pořizovaných nákladů jednotlivých komponent nového iPhonu 7/Plus už také spatřil světlo světa. Jak se dalo předvídat, výrobní náklady opět v porovnání s konečnou cenou přístroje působí až směšně. Zde se však znovu sluší podotknout, že armáda inženýrů, kteří dnem i nocí pracují na nových a nových nápadech spolyká obrovské finanční prostředky.

iphone-7-top

Nejdražší součástí iPhonu 7 je základní deska, která vyjde na 74 dolarů (1700 korun). Nezanedbatelnou položkou je rovněž displej, který stojí zhruba polovinu. Snímače fotoaparátu stojí Apple ve výrobních nákladech 26 dolarů (624 korun). V případě iPhonu 7 Plus bude cena vzhledem k duální technologii samozřejmě o něco vyšší. Jen o čtyři dolary levněji nakupuje Apple hliníkové šasi. Jedenáct dolarů si pak výrobce účtuje za reproduktory. Na pouhé čtyři dolary, tedy asi 100 korun vyjde baterie. Největší položkou ve výrobní ceně iPhonu pak jsou ostatní položky, jejichž cena dosahuje 117 dolarů, zde si můžeme představit všechno ostatní od obalu až po senzor otisku prstů.

Celková výrobní cena iPhonu 7 tedy dosahuje 291 dolarů, v přepočtu na českou měnu zhruba 6 900 korun.

Zdroj

Štítky

Michal Benatzky

Vystudovaný novinář, který uvízl ve sféře marketingu. Kromě toho i hrdý redaktor ceskymac.cz. Nejraději píše o technologiích, chytrých vychytávkách a občas i o ekonomice a kryptoměnách. V létě kolo, v zimě lyže.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Close
Close