iOS

Focos: s touto aplikací vymáčknete z duálního fotoaparátu maximum

Když Apple představil iPhone 7 Plus (recenze), většinu uživatelů zajímala pouze jediná funkce – portrétový režim. Možnost pořizovat snímky s efektně rozmazaným pozadím v podstatě přeměnila iPhone na digitální zrcadlovku pro masy. Dobrá, srovnání s DSLR fotoaparáty je možná až trochu silné, ovšem za určitých okolností jde s duální optikou docílit až překvapivě skvělých výsledků. Portrétovému režimu se logicky začalo dostávat čím dál větší pozornosti, což se odrazilo v počtu nejrůznějších aplikací, které využívají duální fotoaparát.

S příchodem aktuálního iPhone 8 Plus (recenze) a iPhone X (recenze) došlo na vylepšení portrétového režimu, který se umí lépe vypořádat s detekcí objektů a správnou interpretací toho, co má být ostré a co naopak rozmazané. Nativní aplikace fotoaparátu má ovšem k dokonalosti stále daleko. Pokud patříte mezi náročnější uživatele, kteří si rádi vyhrají s nastavením, neměla by vaší pozornosti uniknout aplikace Focos.

Aplikace Focos dělá to samé, co funkce portrétového režimu jen s tím rozdílem – finální výsledek je o poznání lepší. Prostřednictvím nastavení můžete upravovat například míru bokeh efektu či smazat EXIF data. Součásti aplikace je také integrovaný editor, s jehož pomocí můžete fotografie ořezávat, měnit formát a aplikovat stovky nejrůznější filtrů. Nadšenci do mobilní fotografie si mohou vyhrát s křivkami, ostrostí, jasem, případně upravit barevné vyvážení do nejmenšího detailu.

Tím nejpodstatnějším je ovšem fakt, že Focos zvládá ve většině případů lépe rozpoznat snímanou scénu. Oddělení zaostřeného předmětu je mnohem lepší než u nativní aplikace a subjektivně nám přijde, že lépe využívá hardware iPhonu. Jednoduše řečeno, Focos se nenechá tak snadno nachytat na švestkách a riziko zmetku je zásadně nižší. Základní verze aplikace je dostupná zdarma, přístup k pokročilejším částem nastavení je řešen formou in-app nákupu. Po krátkém testování si ovšem troufáme tvrdit, že bezplatná verze bude stačit drtivé většině uživatelů.

Richard Streit

Pisálek, fanoušek mobilní a výpočetní techniky. Vyznává a aktivně provozuje adrenalinové sporty. Mezi další zájmy patří cestování, rodina, elektronická hudba, příroda a moderní technologie.

Doporučené články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button