Články

Otestovali jsme iPhone 8 Plus: recyklace na čtvrtou

Polovina měsíce září opět patřila společnosti Apple, která tradičně představila nové iPhony. Kromě modelů iPhone 8 a iPhone 8 Plus jsme se dočkali také výročního iPhonu X, na jehož zahájení prodeje si ovšem budeme muset ještě několik týdnů počkat. Než se tak stane, budou nové „osmičky“ tím nejlepším iPhonem, který si můžete pořídit. V redakci jsme se rozhodli otestovat větší z obou sourozenců, který je z pohledu výbavy atraktivnější volbou. Jaké v nás iPhone 8 Plus zanechal dojmy po necelém týdnu testování, vám prozradíme na následujících řádcích.

Díky masivním únikům jsme dopředu věděli, že iPhone 8/Plus žádné velké změny v designu nepřinese. Přesto ve mě oficiální premiéra zanechala poněkud smíšené pocity. Čtyři roky recyklovat stejný design mi v pořádku rozhodně nepřijde. Pokud vedle sebe položíte poslední tři generace iPhonů, běžný smrtelník pozná rozdíl jen velmi těžko. Z pohledu konstrukce se největší změna odehrála na zadní straně, kterou nyní kryje odolné sklo. To má v praxi za následek mnohem jistější úchop a minimální riziko nechtěného vyklouznutí. Pokud ovšem trpíte suchými dlaněmi jako já, raději si pořiďte ochranné pouzdro. Další odlišností od loňské generace je hmotnost, která činí 202 gramů. Osobně mám těžší smartphony rád a vyšší hmotnost mi nevadí, ale zároveň si dokážu představit, že něžnější část populace může být opačného názoru.

Apple v produktových materiálech uvádí, že přední i zadní stranu kryje vůbec nejodolnější tvrzené sklo, které disponuje o 50 % hlubší tvrzenou vrstvou. Zda to pomůže při konfrontaci s betonovou podlahu nemá cenu rozebírat, stále se totiž jedná o sklo, jehož fyzikální vlastnosti jsou jasně vymezeny. Hlavní důvod k opuštění hliníkových slitin se ovšem ukrývá v bezdrátovém nabíjení, jehož absence byla v posledních letech častým zdrojem kritiky. Apple vsadil na technologii Qi, která je ve světě Androidu již dávno etablovaná. Pro mě osobně jde o velké zklamání. Po letech vývoje tu máme funkci, kterou konkurence nabízí řadu let a v některých případech i pokročilejší variantě. Poslední viditelnou novinkou jsou barevné varianty. Nově je iPhone 8/Plus dostupný ve stříbrné, zlaté a vesmírně šedé. Na nás udělala největší dojem zlatá varianta, která v určitých momentech přechází do bronzových či měděných odstínů.

Po pěti dnech soužití s iPhonem 8 Plus mohu směle prohlásit, že jde o kvalitně zpracovaný smartphone. Přesto si nemohu odpustit poznámku k designu, který jednoduše nepatří do roku 2017. Můžete mě za to nenávidět, ale při pohledu na přímé konkurenty mi letošní iPhony připadají jako chudí příbuzní.

Kde iPhone 8 Plus ztrácí na designu, dohání nabušeným hardwarem, který je jedním slovem špičkový. Výsadní místo na základní desce zaujímá zbrusu nový čipset A11 Bionic s šesti procesorovými jádry, kterým je k ruce 3GB operační paměť. Narazit na jeho mantinely je alespoň prozatím nemožné, respektive jedinou disciplínou, při níž se alespoň trochu zapotí, je smíšená realita. V přímém porovnání s iPhone 7 Plus (recenze) jsou znát kratší časy při načítání a mírně svižnější reakce.

Povedených aplikací stavících na platformě ARKit  je v App Store slušná zásoba a rozhodně stojí za vyzkoušení. Apple A11 Bionic se chlubí o 20 procent vyšším výkonem a zároveň nižší energetickou náročností. Oslím můstkem se dostáváme k výdrži, která mě velmi mile překvapila. Při běžném používání budete nabíječku hledat každý druhý den, což považuji za velmi slušný výsledek. Pokud se rozhodnete iPhonu šlapat na krk a naplno si vychutnávat hraní s rozšířenou realitou, nejdéle v podvečer vás taktně upozorní na možnost aktivace úsporného režimu či připojení k nabíječce.

Při této příležitosti se sluší zmínit podpora rychlého nabíjení, s jehož pomocí lze akumulátor nabít z 0 na 50 % za příjemných třicet minut. V tento moment však přichází další kopanec. Aby uživatel mohl využít rychlého nabíjení, musí disponovat silnější nabíječkou, která není součástí standardního balení. Vhodné je také dodat, že takový kabel s adaptérem vás přijde na další dva tisíce.

Oblastí, kde iPhone 8 Plus jednoznačně vede, je fotoaparát. Rozlišení 12 megapixelů sice zůstalo, nicméně díky hlubším pixelům a většímu snímači se můžete spolehnout na nadprůměrné výsledky. V porovnání s loňským předchůdcem si „osmplusko“ lépe poradí za slabého osvětlení, kde zvládá pořizovat fotografie s nižší úrovní digitálního šumu a stále přijatelným podílem detailů. Markantní vylepšení je také znát při komponování scén s vysokým dynamickým rozsahem, kde doslova exceluje.

Nejzásadnější novinkou je ovšem vylepšený portrétní režim, který dokáže simulovat různé druhy nasvícení snímaných objektů. Jelikož se stále jedná o beta verzi, je třeba počítat s tím, že výsledek není vždy ideální. Pokud však máte štěstí a trefíte ideální podmínky, výsledek je přinejmenším efektní ukázkou pokročilého postprocessingu. V případě duální optiky zamrzí pouze absence optické stabilizace na širokoúhlém objektivu, kterou Apple vyhradil pro iPhone X.

Z ostatní hardwarové výbavy si zaslouží zmínit také True Tone displej, jehož úloha spočívá v dynamickém vyvážení bílé podle aktuálních světelných podmínek. V praxi jde o příjemnou vychytávkou, která šetří váš zrak. Poslední novinkou je přítomnost Bluetooth 5 s delším dosahem a implementací podpory družicových systémů QZZS a Galileo.

Pokud mám zhodnotit mé dojmy z iPhonu 8 Plus, budou krajně rozpačité. Majitelé starších modelů nemusí nad ničím přemýšlet, letošní „osmičky“ jsou skvělé telefony a jejich pořízením nešlápnou vedle. Jestli ovšem vlastníte loňskou generaci, jediným smysluplným argumentem k přechodu je fotoaparát. Nebudu chodit okolo horké kaše a rovnou přiznám, že jsem z iPhonu 8/Plus zklamaný. Může za to značně okoukaný design, který na mě působí jako okno do minulosti. Můj názor nezmění ani integrace bezdrátového nabíjení, které není vůbec bezdrátové a Apple ho v minulosti několikrát označil za slepou uličku. Tím nechci říct, že iPhone 8 Plus je špatné zařízení, ale pokud patříte mezi technologické fajnšmekry a chcete mít to nejlepší, co Apple zvládne vyrobit, počkejte na iPhone X.

Richard Streit

Pisálek, fanoušek mobilní a výpočetní techniky. Vyznává a aktivně provozuje adrenalinové sporty. Mezi další zájmy patří cestování, rodina, elektronická hudba, příroda a moderní technologie.

Doporučené články

4 Komentáře

  1. Souhlasím do posledního slova. Apple mě osmičkama zklamal. Ten kdo chce novou generaci počká si na iPhone X.

  2. Design je divnej od doby 6tky… prostě divně zakulacený rohy a placka jako rozmázlý těsto. Poslední hezkej a doopravdy nadčasovej design má 4/5/SE. Tyhle moderní hnusy nemusim ani s androidem, ano s iOS (krom toho že pořád postrárám model na 2 simky 🙁 )

  3. Až na podivné “hlubší” pixely velmi dobrá recenze. Vlastně řádově lepší, než placená od F. Brože na ipure.cz Kdy už konečně praskne to tajemství, že F. Brož vlastně až zas tak dobře psát neumí? 😉

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button