Novinky

Jiný operační systém než iOS? Žádný problém, na iPhonu 7 lze bez větších obtíží spustit Ubuntu

Jailbreak se ve světe iPhonů vyskytuje už dlouho. Tato softwarová úprava nabízí mnoho vychytávek a dalších vylepšení pro iPhone. Bohužel to ale není oficiální nástroj, a proto jde o celkem riskantní zákrok. Když na váš iPhone stáhnete jailbreak, vystavujete se riziku a ztrácíte mnoho faktorů zabezpečení.

Když „jailbreaknete“ svůj iPhone, máte přístup do známé aplikace Cydia. Tato aplikace je v podstatě obrovský repozitář aplikací a nástrojů, které nejsou dostupné na App Storu. Aplikace nabízí vizuální efekty, změnu ikon, přístup hluboko do souborového systému iOS a mnoho dalšího. iPhone je také po tomto procesu otevřenější, takže lze udělat i další značně rozsáhlé modifikace. S jedním nápadem přišel uživatel sociální sítě Reddit vystupující pod přezdívkou newhacker1746. Dal by se na iPhonu spustit jiný operační systém než iOS?

Zdroj: CeskyMac.cz (autor fotografie: David Pravda)

Již zmíněnému tweakerovi se to podařilo. Úspěšně nainstaloval a spustil distribuci operačního systému Linux, Ubuntu. Tento experiment vyzkoušel na svém starém iPhonu 7.  Celý proces vyžaduje nástroj checkra1n, který je lidem s jailbreakem velmi dobře znám. Jediné omezení, na které se při testování přišlo je, že Ubuntu můžete nainstalovat pouze na iPhone 7. Verze kernelu, která je v Ubuntu použita, je kompatibilní pouze s procesorem A10 Fusion, a proto to na jiném iPhonu není možné.

Většina uživatelů v tom nenajde užití, ale je zaručené, že si to nějací uživatelé rádi vyzkouší. Zároveň jde o zajímavou ukázkou toho, že na iPhonu lze bez větších obtíží provozovat také jiný operační systém než iOS.

Sebastian Himmer

Mám rád vše co alespoň trošku obsahuje počítače. Programátor vytvářející hry a obrovský fanoušek Applu! Počítače mě zajímají už od dětství. Velký fanatik počítačových her. Hrdý redaktor webu ČeskýMac. iPhone XR v kapse, Macbook Air na stole.

Doporučené články

Jeden komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button