Novinky

Jiný operační systém než iOS? Žádný problém, na iPhonu 7 lze bez větších obtíží spustit Ubuntu

Jailbreak se ve světe iPhonů vyskytuje už dlouho. Tato softwarová úprava nabízí mnoho vychytávek a dalších vylepšení pro iPhone. Bohužel to ale není oficiální nástroj, a proto jde o celkem riskantní zákrok. Když na váš iPhone stáhnete jailbreak, vystavujete se riziku a ztrácíte mnoho faktorů zabezpečení.

Když „jailbreaknete“ svůj iPhone, máte přístup do známé aplikace Cydia. Tato aplikace je v podstatě obrovský repozitář aplikací a nástrojů, které nejsou dostupné na App Storu. Aplikace nabízí vizuální efekty, změnu ikon, přístup hluboko do souborového systému iOS a mnoho dalšího. iPhone je také po tomto procesu otevřenější, takže lze udělat i další značně rozsáhlé modifikace. S jedním nápadem přišel uživatel sociální sítě Reddit vystupující pod přezdívkou newhacker1746. Dal by se na iPhonu spustit jiný operační systém než iOS?

Zdroj: CeskyMac.cz (autor fotografie: David Pravda)

Již zmíněnému tweakerovi se to podařilo. Úspěšně nainstaloval a spustil distribuci operačního systému Linux, Ubuntu. Tento experiment vyzkoušel na svém starém iPhonu 7.  Celý proces vyžaduje nástroj checkra1n, který je lidem s jailbreakem velmi dobře znám. Jediné omezení, na které se při testování přišlo je, že Ubuntu můžete nainstalovat pouze na iPhone 7. Verze kernelu, která je v Ubuntu použita, je kompatibilní pouze s procesorem A10 Fusion, a proto to na jiném iPhonu není možné.

Většina uživatelů v tom nenajde užití, ale je zaručené, že si to nějací uživatelé rádi vyzkouší. Zároveň jde o zajímavou ukázkou toho, že na iPhonu lze bez větších obtíží provozovat také jiný operační systém než iOS.

Štítky

Sebastian Himmer

Mám rád vše co alespoň trošku obsahuje počítače. Programátor vytvářející hry a obrovský fanoušek Applu! Počítače mě zajímají už od dětství. Velký fanatik počítačových her. Hrdý redaktor webu ČeskýMac. iPhone XR v kapse, Macbook Air na stole.

Jeden komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Close
Close