Novinky

iOS 16: revoluce na zamykací obrazovce a spousty dalších novinkek

Nebyl by to správný začátek června, kdyby nám Apple nenaservíroval novinky ze světa jedniček a nul svých operačních systémů. Kromě macOS Ventura, watchOS 9 nám i letos inženýři z Cupertina přichystali řadu vylepšení mobilního systému iOS, respektive iPadOS 16. Pojďme se na něj tedy podívat hezky popořadě.

Zamykací obrazovka

Hned první a taky asi nejvýraznější změnou prošla zamykací obrazovka, kterou jde vůbec poprvé v historii iOS více personalizovat. Nejen, že si budeme moci nastavit například tapetu, která se bude měnit v závislosti na počasí, Apple také přidal možnost přidávání widgetů. V praxi tak můžeme mít okamžitý přehled o počtu nových notifikacích, počasí, probíhající sportovní aktivitě a mnoho dalšího hned po zvednutí telefonu.

Režim soustředění

Výraznější změnou prošel režim soustředění. Ten bude nově umět filtrovat například panely v prohlížeči na základě toho, jaký režim jste zrovna aktivovali. Zjednodušeně řečeno, pokud si nastavíte řekněme nějaký pracovní režim, nebudou se vám ukazovat záložky, ikony a další, které by rozptylovaly vaši pozornost.

iCloud sdílení fotek

Vylepšení v iOS 16 se dočkaly i fotografie. Respektive jejich sdílení. Nyní bude možné mít samostatné album společných (sdílených) fotek, ve kterém si budeme moct zvolit například i to, že po vyfocení daného člověka či předmětu, se fotografie automaticky přidá do síleného alba. Odpadá tak nutnost dodatečného posílání a sdílení nafocených fotografií jednotlivým lidem.

No need terminal aneb iPhone jako platební přijímač

Očekávanou a dnes také potvrzenou novinkou, je použití iPhonu jako terminálu. Apple zatím prozradil, že půjde spíše o menší částky, nicméně pro značnou část uživatelů nebo i podnikatelů se může jednat o zajímavou možnost k beztermínalovému fungování.

Safety Check: nepopulární, ale o to důležitější téma

Za zmínku stojí taktéž nový funkce – Safety Check. Relativně nepopulární téma, o to více však důležitější. Rostoucí digitalizace a sdílení všeho možného může být v některých fázích života spíše na obtíž. Zvlášť, pokud se bavíme o partnerských vztazích. A pro tyto případy Apple do iOS zapracoval právě funkci Safety Check. Ta dává uživatelům přehledné informace o tom, co a s kým sdílejí a popřípadě jedním kliknutím tuto možnost kompletně zakázat.

Zprávy, diktování a nastavení rodičovské kontroly

Menším vylepšením si prošly také zprávy. Nově bude možné smazat již odeslanou zprávu nebo ji v případě překlepu zpětně opravit. Zajímavou, byť v našich končinách zatím asi ne úplně doceněnou novinkou, je automatická interpunkce při diktování. Dle zvyklostí Applu jde totiž očekávat, že automatická interpunkce bude k dispozici zatím jen v anglickém jazyce. Menší změnou si rovněž prošlo nastavení rodičovské kontroly, kde je nyní více možností personalizace a voleb pro rodiče. Samostatnou kapitolou jsou novinky týkající se aplikace Domácnost a CarPlay. O tom ale chystáme samostatný článek.

David Pravda

Blázen do veškeré mobilní techniky, fanoušek Applu, deskových her a dobrého fotbalu. Rád se věnuje urbex fotografii a geocachingu.

Doporučené články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button