Novinky

Apple přestavil macOS 13 Ventura: tentokrát se vývojáři zaměřili na produktivitu a nezapomněli ani na hráče

Každý rok se na vývojářské konferenci WWDC tradičně představují nové operační systémy a ani letos tomu není jinak. Pro Apple je čím dál těžší přinášet nové funkce, jelikož operační systémy už jsou velice vyspělé. Pro macOS toto tvrzení platí dvojnásob, jelikož se jedná o nejstarší platformu, kterou Apple vytvořil. Přesto jsme se ale letos dočkali spousty zajímavých novinek, které vám mohou usnadnit každodenní práci s počítačem. 

Stage Manager

První velmi důležitá novinka nese název Stage Manager a týká se správy oken. Momentálně jsme zvyklí mít na ploše otevřeno spoustu oken, které spolu však nemusí vůbec souviset a zbytečně zabírají místo na obrazovce. Stage Manager tento problém řeší tím, že okna schovává do postranního panelu, kde jsou v případě potřeby ihned k dispozici. Tato okna poté však můžeme sloučit k sobě a vytvořit tím několik pracovních skupin, což se může hodit v mnoha scénářích, kdy pracujete na jednom projektu, ale zároveň chcete mít otevřených několik aplikací vedle sebe.

Metal 3

Další velice zajímavé vylepšení se týká softwaru Metal, který byl povýšen na třetí verzi. Ačkoliv není macOS primárně určeno pro hráče, tak spousta uživatelů by si ráda na Macu hry zahrála. Proto Apple představil Metal 3, který umožňuje vývojářům rychle vykreslovat složité scény pomocí méně náročných snímků, čímž se razatně zvýší výkon zařízení. Tento upgrade umožnil příchod mnoha AAA titulů, mezi něž patří například GRID Legends od společnosti EA či Resident Evil Village od Campcomu. 

Jelikož je však Apple Silicon také v iPadu, tak se Metalu 3 dočkáme také na tabletech. Konečně se tedy využije naplno výkon iPadu s M1 čipsetem. Metalu 3 bychom se měli dočkat na modelových řadách iPhone, iPad a počítačích Mac již koncem tohoto roku.

Použijte iPhone jako webkameru

Možná jste se již v minulosti setkali s aplikacemi třetích stran, které umožňovaly používat váš iPhone jako webkameru k Macu. Nyní však Apple tuto funkcionalitu přidává nativně do systému macOS 13 Ventura a to navíc s možností přicvaknutí iPhonu na počítač díky novému příslušenství od výrobců třetích stran, jako je například Belkin. Jak tomu už u Applu bývá, tak můžeme čekat velmi jednoduché a intuitivní používání. Na iPhonech 11 a novějších navíc bude podporována funkce Center Stage, využívající ultraširokoúhlý fotoaparát.

Mail přidává mnohem více možností

Ani aplikace Mail nezůstává pozadu, přináší totiž například velmi žádanou funkci zrušení odeslaného e-mailu, kterou mají konkurenční služby již několik let. Dále jsou do Mailu přidány možnosti plánované odesílání zpráv. Pokud tedy chcete odeslat poštu až v určitý den či hodinu, tak si jednoduše zvolíte termín, kdy se má daný e-mail odeslat a aplikace již udělá vše za vás.

Přístupové klíče v Safari

Již několik měsíců se spekulovalo o speciálním multiplatformním přihlašování, které má celý proces ještě více zabezpečit a zjednodušit. Nakonec jsme se přeci jen dočkali a Apple představil novou funkcionalitu, která chrání vaše přístupové údaje před phishingovými útoky a je bezpečnější než všechny běžné typy dvoufázového ověřování. Apple tedy již znovu spojuje jednoduchost a zabezpečení a umožňuje používat ty nejnovější technologie i běžným uživatelům.

Poněkud smutná je však podpora zařízení, jelikož letos Apple zkrátil podporu o 3 roky. Nový macOS 13 Ventura půjde nainstalovat na počítače vyrobené v roce 2017, respektive 2018 v případě modelové řady MacBook Air. Tento počin je však vcelku logický, jelikož se Apple snaží nalákat co nejvíce uživatelů na nové produkty, které již obsahují jeho procesory.

Tomáš Kočí

Student elektrotechnické školy, který doslova propadl technologiím všeho druhu. Jeho největší vášní jsou počítače, mobilní telefony a audio technika, a samozřejmě také vše, co souvisí se společností Apple. Volný čas tráví hraním na trubku a na bicí.

Doporučené články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button