Novinky

watchOS 9: zdraví a cvičení opět na prvním místě. Hodinky dají pozor na vaši medikaci

Počátek června pravidelně patří premiéře nových generací operačních systémů pro zařízení od Applu. Letošní rok samozřejmě není výjimkou. Poslední kalifornské ráno totiž podle tradice opět patřilo softwarovým vývojářům. Kromě iOS, kterému Apple věnoval mimořádnou pozornost, firma neopomněla ukázat, jak bude bude v následujícím roce fungovat operační systém v zařízení, které nosíme na svém zápěstí. Řeč je samozřejmě o Apple Watch a jejich operačním systému watchOS. Právě jeho devátou generaci Apple před několika minutami představil. 

Zdroj: apple.com

Žádný zázrak, ani poprask se ovšem nekonal. Apple zůstal u toho, co hodinky umí nejlépe. U trackování sportovní aktivity a monitoringu našeho zdraví. Aby všechny novinky nebyly jen o grafech, časech a tepech, přidali designéři Applu také nové ciferníky a mimo jiné i vylepšení do aplikace určené na přehrávání podcastů.

Nové ciferníky a pohodlnější poslech

Apple Watch jeho tvůrci už roky jednoznačně vedou směrem k hlídání našeho zdravotního životního stylu. Ač jde o velmi záslužnou činnost, byly by premiéry zaměřené jen na medicínská a fitness data trochu nuda. Proto musí značka každé nové softwarové vylepšení ozvláštnit nečím jednodušším, co však zaujme na první pohled. Ani tentokrát v Applu neudělali výjimku. Po upgradu na novou verzi operačního systému watchOS 9 tak budeme moci aktuální čas vyčíst z ciferníku, který zároveň zobrazuje lunární cykly. Apple v tomto ohledu myslel na všechny možné kultury, takže nový ciferník obsahuje všechny možné kalendáře. Možná i mayský. Přibyl také hravý ciferník, stejně jako vzhled, který připomíná klasické hodinky.

Zdroj: apple.com

Lehce upravené bude také zobrazování notifikací. O něco příjemnější má být v nové verzi softwaru pro chytré hodinky i poslouchání podcastů a jejich hledání. 

Cvičení

Pak už se přehlídka novinek dostala do míst, kde se Apple Watch cítí nejvíce sebevědomě. Jde o cvičení, které nyní bude propracovanější. Na své si přijdou především běžci. Při sportu totiž budou moci sledovat svůj tep, který hodinky rozčlení do zón. Sportovcům se tak bude lépe hlídat, jak jsou na tom s aktuální kondicí. Různé zóny tepové frekvence totiž v těle spouští různé procesy. Roli to může hrát například při hubnutí. Cvičení se také naučí lépe sledovat běh na stále stejné trase. To umožní lepší sledování změn a pokroků. Obecně pak aplikace Cvičení nabídne více informací. Sledovat bude například i pohyb trupu. Velmi zajímavá novinka čeká i triatlonisty. V aplikaci bude nově možné velmi snadno přepínat mezi monitorováním běhu, plaváním a jízdě na kole. 

Zdroj: apple.com

Zdraví na první místě

Ač se touto zásadou při vývoji hodinek v Applu jistě řídí, zdravotní funkce přišly na řadu až nakonec. V rámci zdraví se Apple Watch lépe zaměří třeba na váš spánek. Hodinky se naučí rozeznávat jednotlivé fáze spánku a díky tomu jej lépe vyhodnocovat. S tím má pomoci umělá inteligence. 

Zdroj: apple.com

Velmi zajímavou novinkou je také aplikace Medication, neboli Léky. Díky hodinkám bude možné zaznamenávat, jakou medikaci na předpis, vitamíny nebo doplňky stravy uživatel bere. Nejde přitom jen o chytřejší připomínky. Aplikace dokáže upozornit na možnou kolizi jednotlivým léků a tím potenciálně zamezit spoustě problémů. Upozorní také na nevhodnou kombinaci například s alkoholem. Léky půjde možné přidat i naskenováním jejich štítku. 

Lépe chce Apple hlídat také ty, kterým hodinky už dříve detekovaly problém se srdcem. Ve spolupráci s lékaři zkrátka hodinky zvládnou pacienta lépe hlídat. 

Apple představil nový MacBook Air s procesorem M2 a řadou užitečných vylepšení

WatchOS 9 dorazí letos na podzim společně s jejich novou generací hodinek Apple Watch Series 8. Apple ovšem zklame všechny majitele Apple Watch Series 3 a starších. Ti si totiž WatchOS 9 už nenainstalují. 

Michal Benatzky

Vystudovaný novinář, který uvízl ve sféře marketingu. Kromě toho i hrdý redaktor ceskymac.cz. Nejraději píše o technologiích, chytrých vychytávkách a občas i o ekonomice a kryptoměnách. V létě kolo, v zimě lyže.

Doporučené články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button