Novinky

I po smazání účtu Facebook dál sbírá informace pro inzerenty. Tady je návod, jak to zastavit

Svět internetu je v pozoru.  V uplynulém týdnu totiž na veřejnost pronikly detaily o společnosti Cambridge Analytica, která za pomocí ukradených osobních dat vytvořila model, jímž byla schopna ovlivňovat veřejné mínění ve vybraných zemích včetně české republiky. Tato kauza vyvolala oprávněné obavy uživatelů Facebooku, zda jsou jejich osobní informace v bezpeční.

Sociální sítě a Facebook obzvlášť, se totiž staly obrovskou sběrnou dat, které jsou k nezaplacení zejména pro cílení inzertních sdělení. Pomocí takových dat, které, firma Cambridge Analytica nejspíše získala nezákonnou cestou, byla pak schopna dokonce pomocí záměrně mířených reklam a dalšího obsahu ovlivňovat veřejné mínění před důležitými volbami.

IBM přestavilo počítač velký jako zrnko soli. Zájem o něj mají především tajné služby

V souvislosti s tímto skandálem se internetem začala šířit výzva #DeleteFacebok, která se uživatele snaží přesvědčit k tomu, že pohár trpělivosti už přetekl a nastal čas nejoblíbenější sociální síť světa natrvalo opustit. Jak už v roce 2016 upozornil zpravodajský web Business Insider, ani smazání účtu však špiona jménem Facebook nemusí zastavit. Jeho aplikace totiž do centrály společnosti dále odesílá data, jež posléze používá k reklamním účelům. Taková data jsou navíc k dispozici tisícovkám dalších společností a agentur, se kterými Facebook spolupracuje.

Na návod, jak odesílání takových dat zastavit se může podívat zde.

Michal Benatzky

Vystudovaný novinář, který uvízl ve sféře marketingu. Kromě toho i hrdý redaktor ceskymac.cz. Nejraději píše o technologiích, chytrých vychytávkách a občas i o ekonomice a kryptoměnách. V létě kolo, v zimě lyže.

Doporučené články

6 Komentáře

  1. Zdraví moc se mi nelíbý zbýrání osobních údajů,je to bez souhlasu netetické.Proto nesouhlasím se zbýráním.

      1. To se divím, že vůbec ví co to je klávesnice… Až bych řekl že to bylo schválně, takovou hovadinu vymyslet, to už dá prácy 🙂

      2. A ještě mu nedojde, jako většině, co nečtou licence, že zřízenim účtu na xiftknize, jim všechny svoje data dobrovolně předávaj.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button