Novinky

IBM přestavilo počítač velký jako zrnko soli. Zájem o něj mají především tajné služby

Nemusíme se ohlížet ani příliš daleko do minulosti, abychom si uvědomili, jak dynamicky se výpočetní technika vyvíjí. Není to tak dlouho, co jsme pod stolem měli nevzhlednou bednu, s výkonem dnešní kalkulačky. Svůj podíl na tom nese neustálá snaha o miniaturizaci a integraci komponent do jednoho celku. O velmi názornou ukázku současných možností se postarala společnost IBM, která na konferenci Think 2018 představila nejmenší počítač na světě. Pod tímto pojmem si ovšem nepředstavujte nic o velikosti paměťové karty či desetikoruny. Inženýrům se totiž podařilo sestrojit plně funkční počítač o velikosti zrnka soli.

Budoucnost je tady – na bříško prstu se vejde několik desítek plnohodnotných počítačů

S ohledem na trpasličí rozměry nelze očekávat žádného lamače benchmarkových testů. Výkon procesoru je podle IBM na úrovni desktopů z roku 1990. Omluvou za nepříliš oslnivé parametry je fakt, že výroba jednoho kusu vychází na 10 centů a bez větších obtíží je lze chrlit v obrovském množství. K napájení slouží integrovaný fotovoltaický článek, který se stará o přísun energie k procesoru, paměti typu SRAM a optické komunikační jednotce.

Co se týče praktického využití, velký zájem již projevily tajné služby, které v tom vidí úžasný nástroj, jak bojovat s kriminalitou a organizovaným zločinem. Zástupci IBM samozřejmě nezapomněli opomenout tradičnější oblasti, mezi nimiž figuruje doprava, potravinářský či oděvní průmysl. Možností, jak využít potenciál miniaturních počítačů existuje celá řada. Stejně jako obvykle bude záležet pouze na lidské kreativitě, která jak známo, nezná hranic.

Zdroj

Richard Streit

Pisálek, fanoušek mobilní a výpočetní techniky. Vyznává a aktivně provozuje adrenalinové sporty. Mezi další zájmy patří cestování, rodina, elektronická hudba, příroda a moderní technologie.

Doporučené články

Jeden komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button