Novinky

Hudba daleké budoucnosti? Kdepak, holografické displeje jsou blíže, než si myslíme

Když společnost Red Digital Cinema Camera Company poprvé ukázala svůj projekt holografického smartphonu, málokdo věřil v opravdu funkční a finální zařízení. Teď se ale zdá, že tým kolem generálního ředitele Jima Jannarda našel tu správnou cestu a holografické scény, které jsme doposud vídali jen ve filmech, přivede do reálného světa.

Ukázka funkcí mobilního holografického displeje LEIA

Firma sídlící v Lake Forest na jihovýchodě USA ve spolupráci se společnosti Leia Inc. totiž pracuje na zcela novém typu obrazovky. Ta podle dostupných informací využívá více LCD vrstev se směrovým osvětlením, což našim očím umožňuje vnímat zobrazované objekty ve 3D. Natočení telefonu ještě celý efekt umocňuje a například budovy kolem silnic vypadají jako by vystupovaly přímo z displeje. Zatím je tu však jedno velké negativum. I ty nejlepší aktuálně vyráběné obrazové panely mají omezený pozorovací úhel, který brání v maximálním využití této technologické podívané.

Holografie může být nepostradatelná v mnoha vědních oborech a své využití si samozřejmě najde i v zábavním průmyslu

Inženýři z Leia Inc. ale tvrdí, že díky novým objevům v oboru nanofotoniky je možné pozorovací úhly zvětšit nebo úplně odstranit. Takový displej by pak zcela bez problémů umožňoval přepínání mezi holografií a klasickým 2D režimem, jaký známe dnes. Podle některých zahraničních zdrojů by první smartphone s touto futuristickou technologií měl být připraven už v roce 2018, funkční prototypy se očekávají ještě letos. A co vy, chtěli byste telefon s hologramem nebo vám to zatím přijde zbytečné?

Vědci představili první hologram na světě. Do pěti let změní televizní průmysl (video)

David Pravda

Blázen do veškeré mobilní techniky, fanoušek Applu, deskových her a dobrého fotbalu. Rád se věnuje urbex fotografii a geocachingu.

Doporučené články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button