Novinky

Vědci představili první hologram na světě. Do pěti let změní televizní průmysl (video)

O vynalezení hologramu se snaží vědecké týmy po celém světě již desítky let. Většina projektů přitom spoléhala pouze na optické iluze pracující se soustavou zrcadel. V podstatě se vždy jednalo o triky, které měly ošálit náš mozek a navodit dojem vznášejícího objektu ve volném prostoru. Jihokorejský tým vědců se však rozhodl zvolit odlišnou cestu, která je dovedla k prototypu prvního 360° hologramu na světě. Přestože holografický displej dokáže zobrazit promítaný objekt o velikosti 8 centimetrů, jedná se o světový průlom v 3D projekci. Plovoucí obraz spoléhá na difrakci světla způsobenou sérií vysoce výkonných barevných laserů složených do komplexního systému.

Iron-Man-Movie-Prologue-Hologram-1Hologram je neodmyslitelně spjat se žánrem Sci-Fi od jeho samotného vzniku

Vývoj hologramu vychází ze spolupráce šestnácti výzkumných týmů za finanční podpory soukromých investorů. Primárním cílem je vytvořit 10” holografický televizor do roku 2021. Kromě nového věku televizního vysílání se od technologie hologramu očekává změna ve vizuální komunikaci a dalších odvětvích. Tvůrci projektu zároveň dodávají, že komerční produkty budou spoléhat na přenosy dat skrze sítě 5G, které nabídnou dostatečnou propustnost.

Televizní průmysl začíná pomalu skomírat a nutně potřebuje nový náboj korespondující se současným vývojem. Lze tudíž s jistotou očekávat, že o vynález hologramu brzy projeví zájem produkce z celého světa. Největší otazník však visí nad cenou, která nebude u prvních zařízení jistě nízká.

Zdroj

Richard Streit

Pisálek, fanoušek mobilní a výpočetní techniky. Vyznává a aktivně provozuje adrenalinové sporty. Mezi další zájmy patří cestování, rodina, elektronická hudba, příroda a moderní technologie.

Doporučené články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button