Novinky

General Motors pracuje na vodíkovém tahači s dojezdem 800 kilometrů

Automobilový gigant General Motors spřádal před několika měsíci plány na spojení s nadějným startupem Nikola, jenž se zabývá vývojem vodíkových náklaďáků. Z ambiciózních vizí ovšem nakonec sešlo, na což akcie mladé automobilové firmy zareagovaly strmým pádem. Teď, o několik měsíců později se ovšem ukazuje, že General Motors to s nákladním vozem na alternativní pohon myslí vážně. Pomoci mu v tom ale má nový partner. Přesněji řečeno dva partneři. GM totiž uzavřelo dohodu se společností Navistar – poměrné známým výrobcem užitkových vozů a startupem OneH2. Tato firma ze Severní Karolíny vyvíjí vodíkové technologie.

Výsledkem spojení těchto tří společností má být velký užitkový vůz, jehož provoz bude zcela bezemisní. GM tedy kromě elektřiny sází také na vodíkovou budoucnost. Už za tři roky by se na trhu měl pod logem Navistar objevit vodíkový náklaďák s dojezdem více než 800 kilometrů. Příprava kamionu na dalších 800 kilometrů navíc nebude trvat hodiny, jak by tomu bylo u elektromobilu s případě využití klasické nabíječky. Doplnění paliva totiž zabere jen okolo 15 minut. V tomto ohledu mohou vodíkové vozy konkurovat tradičním naftovým strojům.

Joe Biden chce vyměnit stovky tisíc vládních vozidel za elektromobily

Koncern General Motors tak místo mladého a dravého startupu Nikola sází na spolupráci se zavedeným výrobcem tahačů. Ještě před několika měsíci ale byla situace jiná. Poté, co společnost Nikola představila svůj vodíkový tahač H2 s dojezdem až 2 tisíce kilometrů, zdálo se, že se po Tesle rodí nová hvězda. Akcie mladé firmy vystřelily do nevídaných výšin. Manažeři v GM tedy vycítili příležitost. Rozhodli se totiž 11% podíl v nadějném startupu odkoupit. Pak ale přišla nečekaná rána. Na veřejnost se totiž dostaly materiály, které měly firmu Nikola usvědčovat z podvodu. Kauza stála místo zakladatele firmy Trevora Miltona, který rezignoval na své místo v radě. Firmy ovšem přesto hodlají na vývoji některých technologií dále spolupracovat.

Zdroj
TheVerge

Michal Benatzky

Vystudovaný novinář, který uvízl ve sféře marketingu. Kromě toho i hrdý redaktor ceskymac.cz. Nejraději píše o technologiích, chytrých vychytávkách a občas i o ekonomice a kryptoměnách. V létě kolo, v zimě lyže.

Doporučené články

2 Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button