NovinkyPoradna

Flash disk putující mezi Mac OS X a Windows

Tento článek patří všem těm, kteří potřebují přenášet větší objemy dat mezi platformami Mac OS X a Windows a nevědí přesně jak. Na úvod si pojďme řici fakta. Mac OS X si bez softwaru třetích stran neporadí se zápisem do systému NTFS, naopak Windows si vůbec neporadí s “Macovským” formátem HFS+. Stařičký formát FAT je sice podporován oběmi platformami, ale nese sebou omezení, při kterém vám neumožní přenášet jednotlivé soubory větší než 4GB. Jak z této situace vybruslit? Jednoduše! Naším pomocníkem se stane formát exFAT, který si jistě zaslouží krátké představení.

exFAT – Extended File Allocation Table, označovaný také jako FAT64, je proprietárním (uzavřeným) souborovým systémem, který byl poprvé uveden v listopadu roku 2006 společností Microsoft jako formát vhodný pro flash disky, SSD disky nebo paměťové karty SDXC, které budou využívány k přenosu objemnějších dat. Maximální teoretická velikost souboru je 16 EiB (18 446 736 Tetabyte-TB), ovšem doporučená velikost souboru je “pouhých” 512TB, která i tak hravě pokryje dnešní i budoucí potřeby a nároky na velikost souboru. Další výhody exFAT formátu jsou: možnost uložit více než 65 536 souborů v jednom adresáři a velikost svazku až 147,5 TB. Formát je podporován v následujících operačních systémech: Windows Embedded CE 6.0 (systém pro PDA a pod.), Windows Vista, 7, XP – po instalaci hotfixu, Linux a to nejdůležitejší – v Mac OS X od verze 10.6.5.

Jak tedy na to? Nejprve je nutné váš přenosný disk převést do formátu exFAT. Připojte tedy jednotku k vašemu Macovi, spusťte Diskovou utilitu, vyberte ze seznamu vlevo patřičný disk, v záložce “Smazat” vyberte z rozbalovacího menu formát exFAT, zadejte pojmenovaní vašeho disku a klikněte na smazat, tím provedete formát připojené jednotky – UPOZORNĚNÍ: VEŠKERÁ DATA NA JEDNOTCE BUDOU SMAZÁNA!! Nyní stačí pouze připojit exFAT disk k počítači s Windows  a začít pracovat (u Windows XP je třeba nainstalovat tento balíček, zavádějící podporu systému exFAT, u Windows Vista je třeba nainstalovat SP1, Windows 7 podporují formát exFAT již v základní verzi).

Marian Kadlec

grafik na volné noze, web designer - mariankadlec.cz, manžel, Martínkův tatínek, pošetilec posedlý minimalismem, pojitel bodů, skorobloger - blog.mariankadlec.cz, gastrosexuál, skorofrutarián, Apple user, think different

Doporučené články

5 Komentáře

 1. “Mac OS X si bez softwaru třetích stran neporadí se zápisem do systému NTFS”

  Mac umí zapisovat na NTFS oddíly i s interním driverem, jen je třeba to povolit, resp. upravit montovací soubory.

  Postup:

  Spustit Terminál

  1. přejmenovat mount demona
  sudo mv /sbin/mount_ntfs /sbin/mount_ntfs.orig

  2. vytvořit fake binárku
  sudo nano /sbin/mount_ntfs

  3. vložit do ní text
  #!/bin/sh
  /sbin/mount_ntfs.orig -o rw “$@”

  4. uložit soubor (ctrl+x, y, enter)

  5. změnit práva fake binárky
  sudo chown root:wheel /sbin/mount_ntfs
  sudo chmod 755 /sbin/mount_ntfs

  A je to! Nyní jsou všechny NTFS disky připojené k Macu zapisovatelné a to bez jakéhokoliv softwaru třetí strany. 🙂

 2. Ondřeji, díky.
  Mám ještě otázku k bodu3. kam přesně mám vložit daný text? Zobrazuje se mi cela změť znaků.

  díky
  Petra

 3. Zdravím. mám problém na MacPro 3.1 s OS X 10.8 – 10.10. Při zapojení USB disku systém tento disk nenačte (ani utiluty ho nevidí) a pak už USB port nefunguje. Korunu tomu nasadí že pak po odpojení z USB čehokoliv (klávesnice, myš, etc.) po opětovném zapojení, žádný USB port již nereaguje. Prostě to odřízne USB porty. S 10.6.8 takový problém není :-/

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button