Novinky

Dodavatelé mají problém s produkcí komponent pro iPhone X. O první kusy bude boj 

Vzpomínáte si ještě na loňský říjen, kdy se na pultech obchodů objevil tehdy zcela nový iPhone 7 Plus (recenze)? Sehnat jej v prvních týdnech prodeje se rovnalo nadlidskému výkonu. Na vině byly dva faktory. Apple loni zažíval poměrně netypický propad prodejů jablečných telefonů a tak snížil i objem objednávek. I přes mírný mezigenerační upgrade byl ovšem zájem o novou vlajkovou loď Applu enormní. Letos bude situace obdobná.

Jediný rozdíl je v tom, že v případě iPhonu X o obrovském zájmu nových majitelů nikdo nepochybuje. Problém je ale v tom, že dodavatelé Applu pravděpodobně nebudou schopni dodat dostatečné množství dílů. Je tedy jasné, že minimálně z kraje prodeje bude iPhone X silně nedostatkovým zbožím. Apple by jistě rád uspokojil všechny své dosavadní i nové uživatele, kteří mají o našlapanou novinku zájem, místo toho ale musel své dodavatele informovat, aby objem výroby snížili. Na vině je jeden ze senzorů, který zajišťuje funkčnost inteligentního rozpoznávání obličeje Face ID. Výroba TrueDepth kamery je složitější než se čekalo. Apple proto prozatím dokáže produkovat jen 40 procent z původně plánovaného objemu produkce.

S těmito informacemi přišel uznávaný analytik Ming-Chi Kuo, který také sdělil, že s plány by se výroba mohla sladit až v půlce října. Vzhledem k tomu, že objem předobjednávek je odhadován na 40 až 50 milionů kusů, bude dodavatelskému řetězci trvat měsíce, než se s poptávkou po horké novince sladí. Dalším mantinelem, který výrobní cyklus značně zpomaluje jsou OLED displeje, jejichž dodavatelem je Samsung. Ten samozřejmě primárně produkuje panely pro vlastní telefony, není tak úplně jasné, kolik obrazovek bude schopen dodat Applu.

Michal Benatzky

Vystudovaný novinář, který uvízl ve sféře marketingu. Kromě toho i hrdý redaktor ceskymac.cz. Nejraději píše o technologiích, chytrých vychytávkách a občas i o ekonomice a kryptoměnách. V létě kolo, v zimě lyže.

Doporučené články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button