Tipy a triky

Co znamenají barevné tečky na displeji iPhonu? Pomůžou vám odhalit špehovací aplikace

Pokud máte na svém iPhonu nainstalovanou poslední verzi operačního systému iOS 14, tak jste si nejspíše všimli, že v určitých situacích se vám na displeji zobrazují barevné tečky. Jde o novou bezpečnostních funkci, kterou Apple integroval do aktuální verze systému. Jejím smyslem je dát uživateli najevo, zda spuštěná aplikace nevyužívá přístup k internímu mikrofonu či kameře.

Barevné tečky se zobrazují v pravém horním rohu displeje vedle ikony uvádějící sílu mobilního signálu. Tečky mohou mít dvě barvy – oranžová a zelená. Každá z nich přitom označuje přístup k jiným částem iPhonu.

Co znamenají barevné tečky na displeji iPhonu?

  • Oranžová tečka znamená, že aplikace využívá přístup k interním mikrofonům iPhonu.
  • Zelená tečka značí, že aplikace či služba používá hlavní fotoaparát či přední selfie kamerku.

Pokud si během používání aplikací nebudete jisti barvou, stačí vstoupit do kontrolního centra, kde se vám zobrazí informace o tom, jaká konkrétní aplikace aktuálně používá mikrofon či kameru. Ačkoli jde o na první pohled drobné vylepšení, v praxi může pomoci odhalit „špehovací“ aplikace, které neoprávněně využívají záznamové prostředky iPhonu.

Nejnovější verze iOS 14 obsahuje celou řadu dalších novinek a vylepšení, kterým jsme věnovali samostatný článek hned po červnovém představení. Kromě již zmíněných barevných teček nabízí možnost přidávání widgetů na domovskou obrazovku, přepracovanou aplikaci Zprávy a řadu dalšího. Kromě toho zde najdete i několik skrytých funkcí, o kterých jsme se rozepsali například v tomto článku. Jednou z nejoblíbenějších je funkce, kdy poklepáním na zadní stranu iPhonu lze například spouštět aplikace a vyvolávat řadu akcí.

Richard Streit

Pisálek, fanoušek mobilní a výpočetní techniky. Vyznává a aktivně provozuje adrenalinové sporty. Mezi další zájmy patří cestování, rodina, elektronická hudba, příroda a moderní technologie.

Doporučené články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button