Tipy a triky

Jak v iOS 14 zapnout a nastavit funkci Klepnutí na zadní stranu

Skrytá funkce, o níž se rozhodně vyplatí vědět

Aktualizace operačního systému iOS 14 s sebou přinesla řadu nových funkcí. Mezi ty nejskloňovanější novinky patří bezesporu widgety společně s novým uspořádáním aplikací do knihovny. Apple nám však během prezentace iOS 14 neprozradil úplně všechno. V nastavení iPhonu lze totiž nalézt několik skrytých funkcí, o kterých se vyplatí vědět. Jedna z nich se jmenuje “Klepnutí na zadní stranu” (Back Tap).

Tato nová funkce umožňuje přizpůsobit chování iPhonu po dvojitém a trojitém poklepání na jeho záda. Pro každé gesto si můžete nastavit nejrůznější akce, které vám mohou v praxi například usnadnit ovládání, případně urychlit přístup k dalším aplikacím a službám.

Zdroj: Unsplash

Pojďme se tedy ukázat, kde tuto užitečnou funkci najdete a jak ji můžete využít v praxi. Pro aktivaci je nutné přejít do Nastavení, zvolit sekci Zpřístupnění a následně vybrat položku Dotyk. Na další obrazovce vyberte volbu Klepnutí na zadní stranu. Následně si už stačí vybrat, co iPhone provede po dvojím či trojitém poklepání na záda.

Vybírat můžete z celé řady akcí včetně gest pro posouvání obrazovky. Komu by výčet nestačil, může si vytvořit vlastní zkratku, která například spustí konkértní aplikaci či provede sled několika akcí. Tady už to bude zkrátka záležete pouze na vaší fantazii.

Osobně jsem si nastavil na dvojí poklepání vyvolání kontrolního centra, jelikož mi to přijde daleko praktičtější než stahování lišty z pravého horního rohu displeje. Trojitému poklepání jsem pak přiřadil funkci pro pořízení screenshotu.

Funkce “Klepnutí na zadní stranu” je jednou z mnoha vychytávek, kterými je iOS 14 doslova prošpikované. Pokud vás zajímá, jak se iOS 14 chová v praxi a jaké jsou naše dojmy po několika dnech ostrého provozu, můžete si přečíst náš podrobný článek.

Richard Streit

Pisálek, fanoušek mobilní a výpočetní techniky. Vyznává a aktivně provozuje adrenalinové sporty. Mezi další zájmy patří cestování, rodina, elektronická hudba, příroda a moderní technologie.

5 Komentáře

    1. Dobrý den,
      funkce by měla být dostupná pro všechny iPhony, na které lze iOS 14 nainstalovat. Bohužel u sebe žádné starší zařízení nemám, tak to nemohu osobně ověřit.

      1. Dobrý den. Mám iPhone 6s a hned po aktualizace tam ta funkce byla. Ale poté se mi restartoval iPhone a od té doby už to tam nemám🤷‍♂️ Takže nevím, jestli to pro iPhone 6s zrušili, nebo co se vlastně děje.

    1. Já to tam měl pouze hned po aktualizaci…Po restartu iPhonu to zmizelo a od té doby se to už nedá najít

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Back to top button