Novinky

Chytráci z Applu nám zbytečně komplikují práci, stěžuje si FBI

Určitě jste v posledních letech zaznamenali několik kauz, v nichž se FBI snažila prolomit řadu iPhonů. Asi nejznámějším sporem se stal případ islámského útočníka, který před třemi lety zastřelil 14 lidí v San Bernardinu. Právě jeho iPhone 5c se stal terčem nejvyhrocenějšího sporu mezi kalifornskou společností a FBI. Apple i přes veškerá naléhaní totiž odmítl spolupracovat na odemčení svého vlastního smartphonu s odkazem na soukromí uživatelů, respektive hrozbě zneužití u dalších zařízení s logem nakousnutého jablka. FBI si tak najala nejrůznější softwarové odborníky, přičemž zaplatila bezmála 22 milionů korun. Dodnes se neví, jestli částka zahrnovala pouze odemknutí zmiňovaného iPhonu 5c nebo i celý softwarový nástroj, který by jim umožnil proniknout do dalších iPhonů.

Federální úřad pro vyšetřování tak sice vyhrál menší bitvu, ale jak se zdá, „válku“ zatím na celé čáře prohrává. S informací přišel forenzní specialista Stephen Flatley, který působí právě v FBI. Podle něj pracují v Applu „zlí géniové“, kteří neustále vymýšlejí silnější šifrování, které následně ztěžuje práci s vniknutím do iPhonů. „Kvůli implementaci bezpečnostních novinek je stále těžší provádět důležitá vyšetřování“, povzdechl si Flatley na Mezinárodní konferenci kybernetické bezpečnosti.

Ještě více však byl rozladěn z nedávného navyšování času, který umožňuje opakovaní zadávaných hesel. „Dříve jsme na odhad správné kombinace potřebovali průměrně dva dny, nyní dva měsíce. Jestli je na světě někdo, po kom nechcete dešifrovat hesla, tak je to právě Apple. Je to noční můra,“ zakončil Flatley. Je více než jasné, že FBI se postoj kalifornského giganta opravdu nelíbí. Ten si však i nadále razí svou filosofii, která stojí právě na zásadách o ochraně uživatelského soukromí. Samozřejmě, že i o této skutečnosti se dá pochybovat, ale stejně tak bychom mohli pochybovat o všem na světě. A co vy, hraje pro vás důležitou roli bezpečnost dat a ochrana soukromí při koupi iPhonu?

FBI potvrdila, že se nedokáže dostat do iPhonu novějšího, než je iPhone 5

David Pravda

Blázen do veškeré mobilní techniky, fanoušek Applu, deskových her a dobrého fotbalu. Rád se věnuje urbex fotografii a geocachingu.

Doporučené články

Jeden komentář

  1. Bylo velmi záhodno – pokud někdy takový backdoor na požadavek vlády USA vznikne – požadzovat po vládě USA aby přímo a plně finančně hradila veškeré ztráty které vzniknou zneužitím takového backdoru všem na planetě ve chvíli kdy se takový backdoor provalí.

    stejně tak by se všechny škody měly vymáhat po všech vládách které mají informace o technologických slabinách komerčních přístrojů a okamžitě tyto slabiny nezveřejní aby je výrobci byli nuceni co nejrychleji opravit.

    Okamžité zveřejňování všech chyb a exploitů je jediné řešení které bude nutit firmy jako je Apple, Microsoft, Samsung provádět okamžitá řešení – a ve chvili kdy toho nebudou okamžitě schopny… holt by měl mít každý plné právo rizikový systém vypnout a veškerý ušlý zisk vymáhat po výrobci hardware a nebo software jako kompenzaci za jeho neschopnost.

    Je potřeba hnát JAK VLÁDY TAK KORPORACE k absolutní finanční odpovědnosti vůči jednotlivým spotřebitelům za všechno co v téhle oblasti dělají.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button