Novinky

FBI zaplatila 22 milionů za odemknutí teroristova iPhonu

V závěru předloňského roku se médii prohnala kauza propírající soudní spor mezi FBI a společností Apple, která odmítla spolupracovat na odemknutí iPhonu 5C. Smartphone byl Federálním institutem považován za klíčový předmět ve vyšetřování, který měl poskytnout důležitá data o teroristovi, který v prosinci 2015 ve městě San Bernardino zavraždil 14 lidí několik dalších vážně zranil. Apple přes veškerá naléhání odmítl poskytnout nástroje pro odemknutí smartphonu se stanoviskem, že by tím došlo k ohrožení práva na soukromí, respektive potenciální hrozbě zneužití u dalších zařízení s logem Applu.

apple_vs_fbi

V proniknutí do interní paměti navíc bránil fakt, že Apple se před několika lety dobrovolně vzdal jakékoli možnosti na přístup do svých produktů, což mimo jiné tvoří jeden ze základních pilířů filosofie cupertinské společnosti. Soudní spor tehdy rozdělil odbornou i širokou veřejnost na dva protichůdné tábory. Zatímco jedni sympatizovali s FBI a považovali jednání Applu za krajně nepřístojné, druhá strana barikády oponovala právem na soukromí a obavami nad neoprávněným špehováním uživatelů ze strany FBI.

dims

Vše vyeskalovalo do bodu, kdy FBI oslovila softwarové odborníky, kterým nabídla za odemknutí iPhonu finanční odměnu. Federálnímu úřadu se nakonec podařilo domluvit se společností, která dokázala nabídnout požadovaný nástroj. Kromě strohého oznámení, že inkriminovaný iPhone 5C se podařilo odemknout, už nikdo ze zástupců FBI neprozradil, jakou částku si najatá firma účtovala.

iphone5c-recenze01-720x320

iPhone 5C byl posledním smartphonem od Applu, který nedisponoval čtečkou otisků, jeho odemknutí přesto nebylo tak jednoduché

O rozklíčování této otázky se postarala Senátorka Dianne Feinsteinová, která prozradila, že FBI za software pro vniknutí do smartphonu zaplatila 900 tisíc dolarů (22 milionů Kč). Bohužel jméno společnosti, která poskytla potřebné nástroje zůstává i nadále tajemstvím. Ještě větší otazník však visí nad tím, zda FBI dostala za své peníze nástroj, který dovolí proniknout do každého iPhonu, nebo šlo pouze o jednorázový úkon.

Richard Streit

Pisálek, fanoušek mobilní a výpočetní techniky. Vyznává a aktivně provozuje adrenalinové sporty. Mezi další zájmy patří cestování, rodina, elektronická hudba, příroda a moderní technologie.

Doporučené články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button