Novinky

Apple musí FBI poskytnout nástroj na dešifrování dat z iPhonu islámského radikála

Americký soud nařídil Applu, aby byl nápomocen při odemknutí iPhonu 5c používaným islámským radikálem, který v prosinci loňského roku zastřelil 14 lidí ve městě San Bernandino v Kalifornii. Verdikt padl na základě předchozího odmítnutí federálních složek, které amerického výrobce žádaly o přiměřenou technologickou pomoc. Konkrétní zařízení bylo chráněno funkcí numerického hesla, kdy po určitém počtu chybných zadání dojde k automatickému smazání obsahu z interní paměti. Tato ochrana vyšetřovatelům FBI znemožňovala přístup k šifrovaným datům, jenž jsou klíčová pro dořešení celého případu. Federální instituce po Applu požaduje poskytnutí specializovaného nástroje, s nímž lze iPhone odblokovat.

Syed_Rizwan_Farook_3517991aSyed Rizwan Farook je zodpovědný za masakr v kalifornském San Bernandino, který se odehrál v prosinci 2015

Pro americké právo se jedná o zásadní verdikt ve smyslu ochrany osobních dat v digitálním světě. Doposud neměla justice konkrétní nástroje, kterými by mohla výrobcům elektroniky nařídit přístup do jejich zařízení. Firemní strategie Applu si zakládá na bezpečnosti svých produktů a uživatelských dat. Ačkoliv je v tomto případě spolupráce s FBI zcela na místě, americká veřejnost se obává, aby v budoucnu nedocházelo k masivnímu rozšíření šmírovacích aktivit. Pokud se FBI podaří získat přístup k nástrojům na dešifrování jablečných zařízení, Apple tím okamžitě přijde o část své reputace. Ostatně tuto domněnku potvrzuje stížnosti státních složek na neochotu Applu spolupracovat na jakémkoliv vyšetřování.

Zdroj

Richard Streit

Pisálek, fanoušek mobilní a výpočetní techniky. Vyznává a aktivně provozuje adrenalinové sporty. Mezi další zájmy patří cestování, rodina, elektronická hudba, příroda a moderní technologie.

Doporučené články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button